Suçlu yakalama rekorunu kırdık

Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı şube müdürlükleri yılın ilk yarısında 6 bin 762 kişiyi gözaltına alarak suçlu yakalama rekoru kırdı. Zanlılardan 2.140'ı mahkemelerce tutuklandı

Giriş Tarihi: 15.8.2015
Suçlu yakalama rekorunu kırdık
Antalya Emniyet Müdürlüğü, yılın ilk 6 ayında suç ve suçlularla mücadele kapsamında 6 bin 762 şüpheliyi gözaltına aldı. Polis bu rakamla son yıllardaki en yüksek suçlu yakalama sayısına ulaştı. Polisin yaptığı operasyonlardan sonra adliyeye sevk edilen zanlılardan 2 bin 140'ı tutuklanırken 4 bin 622 kişi ise serbest kaldı. Polis yetkilileri, 13 milyon yabancı, 3 milyon yerli ve 300 bin yazlıkçı turisti ağırlayan kentte 24 saat aralıksız çalıştığını bildirdi.

ARANANLAR YAKALANDI

Antalya polisinin il merkezinde yaptığı asayiş uygulama ve kontrollerinde yakalananların büyük çoğunluğunu çeşitli suçlardan arananlar oluşturdu. Yılın ilk 6 ayında UYAP'ta arama emri bulunan 3 bin 549 Wkişi yakalandı. Bu kişilerden 869'u adli makamlar tarafından tutuklanırken, 2 bin 680 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Antalya Emniyet Müdürü kentin her noktasında 24 saat aralıksız kontrol ve uygulamaların devam ettiğini vatandaşın huzuru için çalıştıklarını bildirdi.

ASAYİŞ İKİNCİ

Türkiye genelinde en çok insan sirkülasyonunun yaşandığı kentlerden olan Antalya'da asayiş olayları da polise fazla mesai yaptırdı. Polis asayiş olaylarına bağlı olarak 6 aylık sürede 2 bin 165 kişiyi yakalandı. Bu kişilerden 788'i adli makamlar tarafından tutuklanırken, bin 377 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Asayiş ekipleri her türlü suç ve suçluya karşı yasal mücadelenin sürdüğünü kaydetti. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri ise organize suç örgütlerinin iştahını kabartan Antalya'da buna fırsat vermedi. Suç çeteleri ile etkin mücadele gerçekleştiren KOM ekipleri ilk 6 ayda gerçekleşen operasyonlarda 988 kişiyi gözaltına aldı. Bu zanlılardan 462'si çıkarıldığı adli makamlar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. 526 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. KOM yetkilileri gerçekleştirdikleri operasyonların büyük çoğunluğunun projeli çalışmalar olduğunu bildirdi. Antalya polisi 6 aylık çalışma kapsamında dikkat çeken birimlerden bir tanesi ise Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü. Bilgisayar uzmanlarının görev yaptığı Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü bu kapsamda yılın ilk 6 ayında 10 kişiyi gözaltına aldı. Yakalananlardan 4'ü adli makamlarca tutuklanırken 6'sı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bilgisayar dünyasında suç işlenmesini önlemek ve suç işleyenleri yakalamak üzere görev yapan Siber polisler, internette sanal devriyesini sürdürüyor. Antalya polisi ayrıca güvenlik suçları kapsamında 3 kişinin gözaltına alındığı adli makamlarca serbest bırakıldığını kaydetti.

HUZUR KENTİYİZ

Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, Antalya'nın huzur kenti imajına zarar vermek istemeyenlere asla müsaade etmeyeceklerini belirterek, "Bütün ekiplerimiz gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyor. Teştilatımızdaki bütün arkadaşlarım büyük fedekarlık gösteriyor. Hedefimiz Antalya'yı Avrupa'daki en huzurlu ve yaşanabilir güvenlikli kentler sıralamasında ilk sıralara taşımak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suçlu yakalama rekorunu kırdık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN