Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıp 500 bine yaklaştı

Yılın ilk 6 ayında ülke genelinde Rusya'dan kayıp 470 bin oldu. Rus pazarındaki bu kaybın 400 bin civarı Antalya'da yaşandı

Giriş Tarihi: 19.8.2015
Kayıp 500 bine yaklaştı
Turizmin başkenti Antalya'da geçen yılın son çeyreğinde Rusya'daki kriz ve Avrupa'daki imaj kaybı sorunlarının yanı sıra, son günlerde artan terör olayları nedeniyle ciddi boyutlara ulaştı. Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, bu yıl 15 Ağustos 2015 itibariyle 7 milyon 284 bin turist girişi gerçekleşti. İki havalimanından geçen yıl aynı dönemde 7 milyon 720 bin turist girişi gerçekleşirken, bu yıl yüzde 6 oranında düşüşle 436 bin turist eksisi yaşandı.

DÜŞÜŞ YAVAŞLIYOR

Akdeniz Turistik Otel İşletmecileri Birliği (AKTOB) Antalya'ya gelen yabancı ziyaretçilerin ülkelere göre dağılımına yönelik Ocak- Temmuz aylarını içeren 7 aylık dönem için bir rapor hazırladı. AKTOB'un raporuna göre Almanya pazarından gelenlerin sayısında artış görülürken, Rusya pazarındaki düşüş devam etti. Önceki aylara göre Rusya pazarındaki düşüş eğiliminin zayıfladığı görüldü. Rusya başta olmak üzere BDT pazarları ile Batı, Kuzey ve Orta Avrupa'nın önemli pazarlarında duraklama ve gerilemenin yaşandığı 7 aylık dönemde, Antalya 400 binden fazla turist kaybetti. Görece toparlamanın yaşandığı Temmuz ayı ile birlikte Antalya 7 aylık dönemde ziyaretçi trafiğini 6 milyon 220 bin 762'ye ulaştırdı. Antalya, geçen yılın aynı döneminde yurtdışından 6 milyon 644 bin 905 ziyaretçi çekmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp 500 bine yaklaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN