Motosikletliler terör estiriyor

Giriş Tarihi: 21.8.2015
Motosikletliler terör estiriyor

'da son günlerde sayıları giderek artan motosikletliler ölümlü kazalara yol açıp vatandaşı da canından bezdiriyor

Yaz sezonu ile birlikte Antalya yollarında çekirge sürüsü gibi dolaşan motosikletliler hem can güvenliğini tehlikeye atıyor hem de vatandaşın huzurunu kaçırıyor. Ulaşım kolaylılığı nedeniyle tercih edilen ve 'da sayıları giderek artan motosikletlere yönelik denetim yetersizliği ise ayrı bir şikayet konusunu oluşturuyor.

TÜRKİYE LİDERİ

Antalya ve ilçelerinde hemen hemen her gün bir motosiklet kazası haberi gazete sayfalarına yansırken sürücülerin kask takmama inadı ise can kaybını artırıyor. Antalya Türkiye genelinde 254 bin 215 motosiklet sayısı ile 1'inci sırada yer alırken yaşanan karmaşayı bu rakamlar gözler önüne seriyor.

YAZ SICAĞI ETKEN

Bu kadar motosikletin trafikte yer aldığı kentte kask kullanımı ise özellikle yaz sıcakları ile birlikte gözle görülür sayıda düşüş yaşıyor. Kentte kask takmayan sürücüler, takanlara nazaran çoğunluğa geçmiş durumda. Vatandaşlar ise kask kullanımındaki düşüşün en büyük nedeninin denetimin azalması olduğunu, hatta denetim yapan motosikletli trafik ekiplerinin bile kask takmamasının etkili olduğunu ileri sürüyor.

KURAL TANIMIYORLAR

Motosiklet sayısında Türkiye lideri olan Antalya'da, denetimsizliğe en büyük örnek ise motosiklet sürücülerin kural tanımadan şehirde boy göstermeleri. Sürücüler kasklarını motosikletin arkasında veya elde taşımayı tercih ediyor. Kask takmayarak kuralları ihlal eden sürücüler yaya kaldırımlarını ve trafiğe kapalı alanları pervasızca kullanabiliyor. Motosiklet sürücüleriyle ilgili en çok şikayet ise ışık ihlalleri nedeniyle geliyor.

TEKNOLOJİK DENETİM

Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise her yıl Antalya'da yaklaşık yüzde 10 araç artışı yaşandığını bildirdi. Trafikte 24 saat aralıksız denetimlerin ve radar kontrollerinin sürdüğünü belirten emniyet yetkilileri, "Yurt genelinde trafik tescil sıralamasında ilk 10'da bulunan ilimizdeki araç sayısı ile doğru orantılı olarak, trafik denetim birimlerimiz tarafından yapılan denetimler de artan tescilli araç sayısı ile doğru orantılı şekilde artıyor. Yapılan denetimlerde teknolojiden de en iyi şekilde yararlanılıyor" demekle yetindi. ANTALYA / SABAH

ADIM BAŞI ARAÇ
Antalya'da Temmuz ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı toplam 906 bin 626 adet taşıtın yüzde 45.1'ini otomobil, yüzde 28'ini motosiklet, yüzde 17'sini kamyonet, yüzde 4.7'sini traktör, yüzde 2.3'ünü kamyon, yüzde 1.4'ünü minibüs, yüzde 1.1'ini otobüs, yüzde 0.2'sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu. Antalya bu rakamlarla trafiğe kayıtlı araç sayısı sıralamasında İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra 4'üncü sırada yer aldı. Ancak Antalya 254 bin 215 motosiklet sayısı ile birinci sırada. Antalya'yı motosiklet sayısında 251 bin 94 ile İstanbul, 222 bin 986 ile İzmir takip ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Motosikletliler terör estiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN