Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yamaç paraşütüne önlem

Giriş Tarihi: 22.8.2015
Yamaç paraşütüne önlem

Fethiye Ölüdeniz Babadağ'da artan uçuş sayılarına sınırlama getirilmesi, uçuşların disiplin içinde yapılması ve olası kazaların engellenmesi için bir dizi tedbir alınıyor

Fethiye'deki Ölüdeniz Babadağ'da artan uçuş sayılarına sınırlama getirmek, uçuşların disiplin içinde yapılması ve olası kazaların engellenmesi için bir dizi tedbir alınıyor.

RAPOR HAZIRLANIYOR

Güç Birliği Şirketi, TÜRSAB, acenteler ve THK'nın teknik elemanlarından oluşan bir komisyon, Babadağ'daki 5 pistten günlük, saatlik kaç güvenli uçuş yapılabileceği, tespit edilen iniş pistlerinde aynı şekilde saatlik, günlük mevsimine göre ne kadar iniş yapılabileceği konusunda gözlemler yapacak. Bu gözlemler sonucunda teknik bilirkişi raporu sportif kurulca değerlendirilmek üzere Kaymakamlığa iletilecek.

GÜVENLİK ÖNEMLİ

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, "Babadağ'da yürütülen yamaç paraşütüyle ilgili 2014 yılında uçuş pistleri ve iniş pistlerindeki güvenli iniş ve kalkış için uyguladığımız pilot sınırlaması vardı. O zaman bilirkişi olarak tayin ettiğimiz sektör temsilcileri, teknik kişilerin hazırladıkları rapora göre bir sınırlama getirmişti. Sportif kurul olarak yıllık karar almıştık ve o yıl için uygulandı. Bu yıl da öyle bir talep geldi. Sayı gittikçe artıyor, güvenli uçuş için bir sınırlama yapılması gerektiği ifade ediliyor. Çıkacak rapora göre karar alacağız" dedi.

HERKES UYACAK
Ölüdeniz'deki pilotların yönergeye uymayacakları yönündeki açıklamalarıyla ilgili soruşu cevaplayan Çalık, "Birilerine cevap vermek gibi değil ama biz görevimizi yapıyoruz. Turizm amaçlı sportif faaliyet yönetmeliği var. Uyup uymamak gibi bir keyfiyet yok. O yönetmeliğe, yönergeye herkes uyacak" dedi. Fethiye Kaymakamlık toplantı salonunda sektör temsilcileriyle toplantı yapıldı. Toplantıya Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, THK Fethiye Şube Başkanı Mustafa Özkaya, TÜRSAB Batı Akdeniz Yürütme Kurulu Başkanı Süleyman Kaya, Turizm Danışma Bürosu Başkanı Güler Uymaz katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yamaç paraşütüne önlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN