Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 günü küçümsemeyin

Giriş Tarihi: 24.8.2015
10 günü küçümsemeyin
EV hizmetlerinde çalışan gündelikçi kadınların ayda 10 günden az çalışsalar bile sigortalı gösterilmeleri halinde emekli olabilecekleri açıklandı. SGK Kanunu'nda yapılan düzenlemenin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen bilgi kirliliğinin devam ettiğini söyleyen SGK İl Müdürü Selim Erol, ayda 10 günden az çalışanların da emeklilik hakkına kavuşabileceğini söyledi

10 GÜN DEYİP GEÇME

Erol, yemek, temizlik, çocuk, hasta ve yaşlı bakımı gibi ev hizmetlerinde çalışanların, bir ay içinde 10 günden fazla çalışması halinde SSK (4/a) kapsamında sigortalı sayıldıklarını anlattı. Erol, çalışma gün sayısı 10 günden az olan kadınların ise çalıştırıcıların asgari ücretin yüzde 2'si oranında iş kazası ve meslek hastalığı gibi kısa vadeli sigorta kolları adına prim ödemekle yükümlü olduklarını vurguladı.

ÖDEMELERE DİKKAT
SGK İl Müdürü Erol, 10 günden az çalışan sigortalıların istemeleri halinde, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları, genel sağlık sigortası primini ödeyerek SSK sigortalısı sayılabileceklerini ve bu şekilde çalışmaya devam ederek emeklilik hakkını elde edebileceklerini açıkladı. Bu durumda sigortalıların prim ödemelerini adlarına ödenen primin ait olduğu ayı takip eden ayın sonuna kadar yapmaları gerektiğine dikkat çeken Erol, "Süresi içinde ödenmeyen primler için ödeme hakkı düşecek ve ileride ödeme imkânı olmayacak. Her iki durumda da sigortalıların bildirimleri işverenleri tarafından en geç çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar yapılması gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 günü küçümsemeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN