Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanata siyaset karıştı İbradı yalnız bırakıldı

CHP'li İbradı Belediye Başkanı Küçükkuru, ilçenin alternatif turizm merkezi haline gelmesi için düzenlenen festivale siyaset bulaştırdı. Büyükşehir desteğini çekti, festival güdük kaldı

Giriş Tarihi: 25.8.2015
Sanata siyaset karıştı İbradı yalnız bırakıldı
İbradı'yı alternatif turizm merkezi haline getirmek amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Alternatif Turizm Kültür ve Sanat Çalıştayları Festivali'nin açılış seromonisine 'kirli siyaset' karıştı. 22 ülkeden 162 sanatçının katılacağı açıklanan festivalin açılışında sanat yerine siyasi söylemler yapan ve eline aldığı mikrofonu bırakmak istemeyen İbradı'nın CHP'li Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, mikrofonu almak isteyen kadın sunucuyu sahnede sert bir şekilde itti. Festivalin en büyük destekçisi olan Antalya Büyükşehir Belediyesi de yaşanan olaylar üzerine desteğini çekti.

KADIN SUNUCUYU İTTİ

Olay 21 Ağustos Cuma gecesi yaşandı. Açılış konuşmasında sanat yerine siyasete yer veren Küçükkuru'ya törene katılan İbradılılar tepki gösterdi. Gecenin sunuculuğunu da yapan Festival Koordinatörü Neslihan Yazıcılar, siyasetin festivalin önüne geçmesini istemediği için olaya müdahele etmek istedi. Küçükkuru, mikrofonu elinden almak isteyen kadın sunucuyu sert bir şekilde itti. Neslihan Yazıcılar da ses sistemi görevlilerine mikrofonunun sesisini kapattırarak tartışmaya nokta koydu. Vatandaşlar, yaşanan gerilime 'yuhlayarak' tepki gösterdi.

KENDİSİNE ÖZEL ÖN SIRA

Küçükkuru'nun açılış günü yaşattığı gerilim bununla da sınırlı değil. AK Parti İbradı İlçe Başkanı Sedat Emin Güzel ile İlçe Kadın Kolları Başkanı Hatice Sekmen de Küçükkuru'nun festivali terörize etmesinden nasibini aldı. Açılış seromonisine 40 kişilik bir grupla gelen Serkan Küçükkuru, festivalin ön sırasında farklı partiden katılımcıları görünce, beraberindeki ekipten arka sıralardan 40 sandalyenin ön sıraya getirilmesini istedi. Kendisi için bir ön sıra hazırlatan Küçükkuru, beraberindekilerle festivali buradan izledi. Küçükkuru ayrıca hem İlçe Başkanı Güzel'e hem de Kadın Kolları Başkanı Sekmen'e sert sözlerle sataştı.

HUZUR YOKSA SANAT OLMAZ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mithat Yolcu, olayın yaşandığı gece festivalden desteklerini çektiklerini açıkladı. Yolcu, "Bir kadına karşı yapılan bu saygısızca harekete herkes gereken tepkiyi göstermelidir. Bir kadına bu hareketi yapan, herşeyi yapabilir. Festivali politize ettiler. Aynı gece çalıştaydan çekildiğimizi ilan ettik. Huzur kalmamış bir yerde sanat da icra edilemez. Biz büyükşehir olarak polemiklerin içinde olmak istemiyoruz" diye konuştu.

SES VE IŞIK DÜZENİ İLE ARAÇLAR BÜYÜKŞEHİRDEN GÖNDERİLDİ
Festivalin en büyük destekçisinin Büyükşehir Belediyesi olduğunu hatırlatan Yolcu, "Festivalin tüm ses düzeni, ışık sistemi, sahne dekorasyonunu biz temin ettik. Ayrıca transferler için 4 tane 17 kişilik otobüs temin ettik. Malzemeler için 2 kamyon gönderdik. Bilboarddan sandalyelere kadar herşeyi Büyükşehir olarak biz tedarik ettik. Geçen yıl da aynı şekilde festivale destek vermiştik" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanata siyaset karıştı İbradı yalnız bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN