Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahlaksız paralel

Giriş Tarihi: 27.8.2015
Ahlaksız paralel

Paralel yapının sesi olmayı reddeden Antalya Ekspres gazetesi, örgütün kirli islerini deşifre eden haberler yaptı. Örgüte bağlı mahkeme, bu dik duruşu çok ağır bir tazminatla cezalandırdı

Yerel gazeteye paralel kumpas

Antalya'da yerel yayın yapan Antalya Ekspres gazetesi, paralel kumpasa kurban gitti. Gazete örgütün kirli iliskilerini desifre etti, seçim döneminde sayfalarını satın alma teklifini reddetti. Örgüte baglı mahkeme, bu dik durusu çok agır bir tazminatla cezalandırdı. Antalya Ekspres gazetesi, 6 yıl 11 ay çalıstıktan sonra kendi istegi ile ayrılan eski Sorumlu Yazı Isleri Müdürü Hasan Yavaslar'ın açtıgı davada paralel yapının adamı Is Mahkemesi hakimi tarafından, Antalya'dan tayin edildikten sonra verilen kararla 120 bin lira tazminata mahkum edildi. Tazminatın gerekçeli kararının Hakim Bulut'un atamasının çıktıktan izin dönüsü birkaç gün sonra yazması ise dikkat çekti. Antalya ölçeginde bir yerel gazeteyi batıracak büyüklükteki tazminatı kazanan Yavaslar'ın halen çalıstıgı Antalya Gazetesi'nin de Paralel yapıya ait oldugu iddia edildi. Antalya Ekspres gazetesinin sahibi Hasmet Öyken'in iddialarına göre, Yavaslar'ın çalıstıgı gazete Paralel yapıya ait ve halen o gazetenin imtiyaz sahibi olarak Ali Orhan ile de davaları var. Dava devam ederken Antalya Ekspres gazetesinde Tüzel Kisi Gazetesi'ne yazar olarak baslaması ise dikkat çeken bir konu oldu.

PARALEL BAĞLANTILI

Dünkü nüshasında paralel yapının kumpasına, birinci sayfasının tamamı ile iç sayfalarından ikisini ayıran Antalya Ekspres gazetesi, tüm ayrıntıları okurlarıyla paylastı. Haberde, gazeteyi 120 bin lira ödemeye mahkum eden 6. Is Mahkemesi Hakimi Yusuf Bulut'un, MIT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili Antalya'da gözaltına alınan Savcı Süleyman Bagrıyanık'a gözaltı sırasında destek vererek Paralel yapı ile yakınlıgını açıkça ortaya koydugu vurgulanıyor. Gazete, basına gelenleri seçim döneminde paralel yapıya teslim olmayarak dik duruslarını bozmamaya bagladı.

BİR HABERLE BAŞLADI

Seçim döneminde büyük paralar karsılıgında sayfalarını Paralel yapıya satma teklifi aldıgını vurgulayan Antalya Ekspres gazetesi, bu teklifi reddettiklerini ve daha sonra SABAH gazetesinin hazırladıgı yazı dizisiyle kamuoyuna duyurdugu Paralel yapının Antalya Imamı Tarık Sen'in, önceki dönemin CHP'li Büyüksehir Belediye Baskanı Mustafa Akaydın ile iliskisini açıga çıkardıgını vurguladı. Gazete bu yasananların ardından, Paralel yapının hedefine oturtulduğunu da öne sürdü.

SOYDAL ARACI OLMUŞ
Kendilerine dava açan eski çalısanlarının, seçim döneminde kabul etmedikleri paralel yapının sayfalarını yayınlayarak bu yapıya teslim olan gazetede çalıstıgına vurgu yapan Antalya Ekspres, 30 yıl görev yapan ögretmenler emekli olurken 40 bin lira ikramiye alırken 6 yıl 11 ay çalısana 120 bin lira tazminata hükmedilmesine isyan etti. Ekspres gazetesinde yer alan haberde, CHP Konyaaltı Belediye Meclis Üyesi Sıtkı Soydal'ın 30 Mart yerel seçimlerinde kendilerine paralel yapının hazırladıgı sayfaları yayınlama teklifinde bulundugunu öne sürülerek, "Bu ahlaksız teklifi reddedince paralel yapının yayınları Antalya Gazetesi üzerinden uygulamaya konuldu. O günlerde satısı gün- demde olan Antalya Gazetesi, Soydal tarafından satın alınarak Onur Soydal üzerine yapıldı. Gazetede çalısan Ali Orhan ve Hasan Yavaslar Paralel yapı lehine yayınlarını devam ettirdi" ifadeleri kullanıldı. Aynı haberde Sıtkı Soydal'ın bir önceki yerel seçimde AK Parti'den Aksu Belediye Baskan Aday Adayı olduguna da vurgu yapıldı.

HASMET ÖYKEN'DEN AÇIKLAMA
Gazetenin imtiyaz sahibi Haşmet Öyken ise konuyla ilgili SABAH'a konustu. Öyken, "Hukuk devletinde insanların sarılabilecegi en saglam ip adaletin ipi olmalıdır. Ne yazık ki bir yerel gazetenin kapısına kilit vuracak insafsız, hesapsız bir karara imza atmak bizim boynumuza adaletin ipini dolamak anlamına gelir. Bu bir kumpas ve infazdır. Bu neyin hesabı anlamakta güçlük çekiyorum. Yerel gazetelerin gerçegini bilmeden verilen bu karar adaletsizdir. Bize bir bedel ödetmeye çalısıyorlar. Bu gazetemizin durusu ile ilgilidir. Antalya Ekspres durusundan hiçbir zaman taviz vermeyecektir. Bu ülkeyi cemaatlere, çetelere teslim etmemek için yayınlarımıza devam edecegiz. Ülkemizde hukuk hepimize lazımdır. Bu oyunu yüce yargı bozacaktır" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahlaksız paralel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN