Evdirhan'da ilk kazma vuruldu

800 yıl önce Selçuklu Imparatorlugu döneminde yapılmıs ancak bakımsızlık nedeniyle yüzde 75'i kullanılamaz durumdaki Evdirhan'ı kurtarma çalısmalarının ikinci etabı basladı

Giriş Tarihi: 27.8.2015
Evdirhan'da ilk kazma vuruldu
Antalya'nın Dösemealtı Belediye Baskanı Turgay Genç, 800 yıllık geçmisi bulunan Evdirhan'ın kurtarılması ve Türk turizmine kazandırılması için özel bir ekip olusturdu. Genç, ilk etapta Antalya Müzesi kontrolünde tarihi kalıntılarının çevre temizligini ve kısmi bakımını yaptırdı. Ardından ikinci etap çalısmalarının ihalesi gerçeklestirildi.

EVDİRHAN'A KADIN ELİ

Kazı çalısmaları, arkeolog, sanat tarihçisi ve bilimsel danısman esliginde toplam 34 personel tarafından yürütülüyor. Evdirhan'daki kazı çalısmalarında görev alanların yarıdan fazlasının kadın olması dikkat çekiyor. Çalısan kadınların hemen hemen tamamı ev hanımı. Herbiri deneyimli ve yaklasık 3 yıldır aynı ekipte görev yapan kadınlar, ev ekonomilerine de katkı koyuyor. Kazı çalısmalarını yerinde inceleyen ve görevlilerden bilgi alan Dösemealtı Belediye Baskanı Turgay Genç, "Geçmisi 800 yıl öncesine dayanan Evdirhan'ın Türk turizmine kazandırılması için yaklasık 1 yıldır yogun bir sekilde çalısıyoruz. Yaklasık 4 ay sürecek ikinci etap kazı çalısmalarımız uzmanların ve ilgili makamların kontrolünde yapılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evdirhan'da ilk kazma vuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN