Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evdir Han'a kadın eli değdi

Kazı çalışmalarını kadınların yaptığı Evdir Han'da işler 3 ay sonra tamamlanacak ve 2-3 yıl sürecek restorasyona başlanacak

Giriş Tarihi: 29.8.2015
Evdir Han'a kadın eli değdi
Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde, yıkılmaya yüz tutan 800 yıllık tarihi Evdir Han'da 6 ay önce başlanan bitki temizliği ve çevre düzenlemesinin ardından kazı çalışmalarının ikinci etabı başladı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden Evdir Han'ın tahsisini alan ve Akdeniz Üniversitesi ile restorasyon için bir protokol imzalayan Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül'ün de katıldığı bir toplantı ile çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

KÜLTÜR MERKEZİ

Evdir Han'da gerçekleşen tanıtım toplantısında konuşan Genç, "3 ay sonra kazı çalışmaları tamamlanacak. Restorasyon projesinin 2-3 yıl içinde de tamamlanmasını bekliyoruz. Yapıyı hem bir Selçuklu Han Hayatı Müzesi hem de bir kültür merkezi olarak kullanmak istiyoruz. Döşemealtı halılarımız da bu kültür merkezinde tanıtılacak" diye konuştu.

TÜRK TARİHİ ESERİ

Restorasyon ekibinin başında olan Prof. Dr. Nevzat Çevik, Evdir Han'ın Antalya'ya Türklerin geliş sürecinin ardından yapılan en önemli eserlerden biri olduğunu vurguladı. Evdir Han'ın uzun süre kendi haline bırakıldığını anlatan Çevik, "Biraz daha bıraksak kaybolacaktı. Bitki temizliği yapıldı, kazılar başladı. Kazılar bittiği zaman da aslına uygun olarak restorasyon yapılacak" dedi. Kazı çalışmalarında 30 işçinin görev aldığını anlatan Çevik, "Çalışanların çok büyük bölümü kadınlar. Yöre halkından katılım da var. Kadınlar daha incelikli, daha nazik ve daha dikkatli çalışıyorlar. Burada çalışan kadınların bir bölümü daha önce Burdur'da İncirhan'ın restorasyonunda da çalışan kadınlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evdir Han'a kadın eli değdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN