'Maaş' bizi ayırana dek

Giriş Tarihi: 29.8.2015
'Maaş' bizi ayırana dek

Antalya'da son bir yılda yetim maaşı almak için eşinden boşanan ama birlikte yaşamaya devam eden 120 kişinin aylığı kesildi

SGK hileli boşanarak yetim maaşı almaya çalışanlarla mücadelesi devam ediyor. Evlenirken 'iyi günde kötü günde' diye yemin eden binlerce çifti 'yetim maaşı' ayırıyor. Antalya'da son bir yıl içinde anlaşmalı boşanma yaptığı tespit edilen 120 kişinin aylığının kesildiği bildirildi. Eşinden boşanan ancak birlikte yaşamaya devam eden eş ve çocuklarına bağlanmış olan yetim maaşları kesildi.

İHBARLAR ETKİLİ OLUYOR
SGK Antalya İl Müdürü Selim Erol, anlaşmalı boşanmaların tespitinde veya Çalışma Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170'e yapılan ihbarların etkili olduğunu belirterek, "Eşinden boşandıktan sonra eşinden veya anne babasından aylık almak için müracaat edenlerin boşandığı eşiyle birlikte yaşayıp yaşamadığı araştırılılyor" dedi.

DENETMENLER İZ PEŞİNDE

Erol, SGK'nın belirlediği kişilerin incelemesini yapan denetmenlerin bu araştırma esnasında anlaşmalı boşanan çiftler hakkında bilgi edinmek amacıyla mahalle muhtarından komşulara kadar çeşitli kişilere sorular sorduğunu açıkladı.

MAAŞLAR GERİ ALINIYOR

Tespiti yapılan anlaşmalı boşanmalarda, kişilere ödenmiş olan maaş tutarlarının da geri alındığını ifade eden Erol, "Boşandığı eşiyle fiili birlikteliği tespit edilenlerden aylıkların kesilmesi ve geri alınmasının yanında sağlık giderlerinin tahsili yoluna gidiliyor" diye konuştu.

SAHTE DULUN AYLIĞI KESİLDİ
Son bir yılda Antalya'da bu şekilde yaşayan yaklaşık 120 kişinin aylığının kesildiğini açıklayan Selim Erol, "Oluşan bu raporlar neticesinde gerek hak sahibinin aldığı yetim aylığı, gerek sağlık harcamaları yönünden Genel Bütçe'de de yük olarak yer alan milyonlarca liralık kurum zararının önüne geçilmesine çalışıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Maaş' bizi ayırana dek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN