Zabıtanın isyan ettiren cezası

Son günlerdeki uygulamalarıyla gündeme gelen Alanya Belediyesi bu kez ilginç bir cezaya imza attı. Zabıta bir apartmana komple 'çöp' cezası yazdı

Giriş Tarihi: 31.8.2015
Zabıtanın isyan ettiren cezası
Antalya'nın Alanya Belediyesi, son günlerde yaptığı ilginç uygulamalara bir yenisini daha ekledi. Esnafı ruhsat yenileme bedeli için aldığı paralarla canından bezdiren belediye, bu kez bir apartmanın sakinlerini isyan ettirdi. Alanya Belediye Zabıtası, ilçenin göbeğindeki apartmanın tüm sakinlerine tek tek çevreyi kirlettikleri gerekçesiyle ceza yazdı.

ÇAT KAPI ZABITA EKİBİ
Zabıta ekipleri, 25 Ağustos Salı günü saat 15.30 sularında Şekerhane Mahallesi Tevfikiye Caddesi'ndeki Yıldız apartmanına giderek tüm dairelerin zillerini tek tek çaldı. Kapıyı açan apartman sakinlerinden kimliklerini isteyen Zabıta Komiseri R. Aydoğan, Memur K. Şen ve Görevli Y. Ünalan'dan oluşan ekip, "Apartmanın etrafına çöp atmışısınız. Size ceza yazacağız" dedi.

15 KİŞİYE AYNI CEZA

Apartman sakinlerinin tüm itirazlarına rağmen, Alanya Belediyesi İdari Yaptırım Karar Tutanağı'nı tuttu. Binada yaşayanlar, Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi ve İdari Yargılama Usulü Kanunu'na istinaden, 'binanın çevresini çöp atarak kirlettikleri' gerekçesiyle 208'er lira para cezasına çarptırıldı. Binadaki 15 kişiye uygulanan ceza, vatandaşı isyan ettirirken herkes soluğu mahkemede aldı.

KENDİLERİ TESPİT YAPTI

Zabıtanın tutanaklara 'Fotoğrafla yerinde tespit edildi' notunu düşmesi üzerine, apartman sakinleri de binanın çevresinin fotoğraflarını çekerek temiz olduğunu tespit etti. Apartman sakinleri bu fotoğraflarda zabıtaları da fotoğraf karesine alarak cezanın yazılması sırasında çekildiğini belgeledi. Öte yandan bir anda aynı apartmandaki 15 kişiye çevreyi kirlettikleri gerekçesiyle ceza yazan Alanya Zabıtası'nın 2014 yılında ilçede yaptığı kontrollerde sadece 2 işyerine evsel atıklardan dolayı işlem yaptığı belirlendi.

MAHKEMEYE GİDİYORLAR

Zabıta ekibinin ceza yazdığı Yıldız Apartmanı'nın tam altında ulusal bir market zincirinin mağazasının bulunduğunu söyleyen apartman sakinleri, kendilerinin çöplerini belirli saatlerde çöp konteynerine attığını belirtti. Vatandaşlar, "Bize ceza yazanlar acaba o marketten çıkan ve çöpünü yere atan herkesi tespit edebiliyor mu? Eğer bizim binanın çevresi kirletilmiş ise kusuru başka yerde arasınlar. Cezalara Alanya Sulh Hukuk Mahkemesi nezdinde itiraz edeceğiz" dedi.

HER YER ÇÖP YIĞINI

Yıldız Apartmanı sakinleri, Alanya sokaklarında birçok yerde çöp kutularının dolu olmasına rağmen kendilerine ceza yazılmasını kasıtlı gördüklerini vurguladı. Öte yandan, belediye temizlik ekiplerinin Alanya Yat Limanı'ndaki İskelede caddesinde turistlerin bile tepkisini çeken çöpler ile Ülkücü bir derneğin binasının önündeki çöp bidonlarını temizlemekte gecikmesine rağmen Zabıta'nın böyle bir ceza yazmaması düşündürücü bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zabıtanın isyan ettiren cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN