Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak esnaf cenneti

Antalya'da 8 ayda 4 bin 62 işyerini denetleyen Esnaf Odaları Birliği, bunların yarısından fazlasının kaçak olduğunu belirledi

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Kaçak esnaf cenneti
Kaçak ve ruhsatsız işyerlerinden yaka silken Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB), bir yaptırım gücü olmasa da durum değerlendirmesi yapabilmek için denetim yapıyor. Denetimleri 2010 yılından bu yana sürdüren AESOB, 2015 yılında yaptığı denetimlerde yine vahim sonuçlarla karşılaştı.

YARIDAN ÇOĞU KAÇAK


AESOB'a bağlı 4 kişilik denetim ekibi, yılbaşından 20 Ağustos'a kadar toplam 4 bin 62 işyerinde tutanak tuttu. Yapılan denetimlerde 2 bin 724 işyerinin kayıtsız yani kaçak olarak çalıştığı tespit edildi. 2014 yılında gerçekleşen denetimlerde, 4 bin 461 iş yerine tutanak tutulurken, bunların 2 bin 487'sinin kayıtsız çalıştığı tespit edilmişti. AESOB denetim ekibi, Antalya merkezin yanı sıra Antalya'nın 19 ilçesinde de denetim gerçekleştiriyor. AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, bu konuda ciddi denetimler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Çok sayıda kaçak işyeri yakalıyoruz. Kaçak olanları, ilgili odaya bildiriyoruz. Kaçak pastane yakaladıysak, Pastacılar Odası'na bildiriyoruz. Onlar da bu işyeriyle temasa geçerek 'gel kayıt ol' diye uyarıyor" diye konuştu.

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI


Şimdiye kadar tespit edilen ruhsatsız işyerlerini belediyelere yada kaymakamlıklara bildirmediklerini anlatan Sevimçok, "Esnafı ihbar eden bir kurum olmak istemiyorduk ama şunu gördük, esnafı ihbar eden kurum olmayalım derken, işini doğru yapan esnafa haksızlık ortaya çıkıyor. Bu nedenle bu yıl karar aldık. Artık kaçak işyerlerini bildireceğiz. Bıçak kemiğe dayandı" dedi.

AESOB UYARI YAZISI GÖNDERDİ

AESOB Hukuk Servisi'nin son 3 ayda tespit edilen kaçak işyerlerine uyarı yazısı göndermeye başladığını ifade eden Sevimçok, "Ruhsatsız esnafa yazı göndererek, 'gelin kaydınızı yaptırın yoksa ilgili yerlere bildireceğiz' diye uyarıyoruz. Eğer bu mektup sonrası yine odaya kayıt olmazlarsa artık tek çaremiz kaymakamlıklara bildirmek olacak" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak esnaf cenneti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN