Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güçlü şehir Antalya

Antalya, terör başta olmak üzere suçla mücadele için Birleşmiş Milletler bünyesinde en güvenli şehirlerden oluşturulan ve 20 kentin yer aldığı Güçlü Şehirler Ağı'nın üyesi oldu

Giriş Tarihi: 2.10.2015
Güçlü şehir Antalya
Antalya, Şubat ayında yapılan Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Beyaz Saray Zirvesi'nin ardından kurulmasına karar verilen, Güçlü Şehir Ağı'nın üyesi oldu. Güçlü Şehirler Ağı farklı ülkelerden şehirlerin ve yöneticilerin suçla mücadelede işbirliğini hedefliyor. Birleşmiş Milletler toplantısı için Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bulunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, tüm dünyadan sadece 20 şehrin yer aldığı Güçlü Şehirler Ağı'nın ilk toplantısına katıldı.

ANTALYA'YI ANLATTI

Birleşmiş Milletler Merkezi'nde New York Belediye Başkanı Bill de Blasio'nun başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Başkan Türel'in yanı sıra Paris, Londra, Palermo, Montreal, Oslo, Stockholm, Kopenhag, Minapolis, Atlanta gibi dünyanın en önemli 20 şehrinin belediye başkanları katıldı. Şehirler arasında terör başta olmak üzere, şiddet ve suçla mücadelede işbirliğini geliştirmek, tecrübeleri paylaşmak için atılacak adımların ele alındığı toplantıda Türel, Antalya'nın nasıl dünyanın en güvenli şehirleri arasında yer aldığını ve tecrübelerini paylaştı. Güçlü Şehirler Ağı'nın Antalya'nın tarihine ve kimliğine uyan bir inisiyatif olduğunu dile getiren Türel, "Antalya Türkiye'nin 5. büyük kentidir ama yılda 12 milyon yabancı, 3 milyon yerli turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yabancı ziyaretçi sayısında Londra ve Paris'ten sonra Avrupa ve ön Asya'da 3. sıradadır. Antalya'ya özellikle Avrupa ülkelerinden ve Rusya'dan ama bunun yanı sıra önemli sayılarda, İran'dan, İsrail'den, Orta Asya ülkelerinden ziyaretçi gelmektedir. Yine 100 bine yakın Avrupalı, binlerce Rus ve İranlı Antalya'da yerleşmiştir ve çalışmaktadır. Antalya'nın tarihteki adı, Pamfilya, yani çok kavimli ülkedir. Bugün de Antalya her dinden, her kökenden insanların birlikte yaşadığı bir kenttir. Bu nedenle Antalya barış, hoşgörü, dostluk kentidir ve bu özelliğini korumaya kararlıdır. Güçlü Şehirler Ağı bu anlamda Antalya'nın kimliğine çok uygun bir özellik taşımaktadır" dedi.

KÜRESEL İŞBİRLİĞİ

Avrupa'da yabancı düşmanlığının güçlenmesinin altını çizen Başkan Türel "Türkiye batıdan ırkçı rüzgarların, doğudan dini şiddet rüzgarlarının arasında kaldı. Türkiye için şiddete varan radikalleşmeyle mücadele hayati bir konudur. Öte yandan internet ve sosyal medyanın yayılması, küreselleşme ve küresel göçlerin ve hareketliliğin hız kazanmasıyla terörün, radikal şiddet hareketlerinin küresel boyut kazandığını ve mücadelenin de küresel işbirliğiyle yapılması gerektiğini artık çok somut bir şekilde görüyoruz. Güçlü Şehirler Ağı bu bakımdan şiddete varan radikalleşme ile mücadelede önemli bir işbirliği sağlayacaktır" diye konuştu.

ANTALYA SÖZ SAHİBİ OLACAK
Güçlü Şehirler Ağı, şiddete varan aşırılığı önleme konusunda başarılı bir geçmişe sahip Stratejik Diyalog Enstitüsü (ISD) tarafından yönetilecek. Antalya, bir dizi atölye çalışması, eğitim ve sürekli ortaklığı icra eden şehirleri, yerel yönetim uygulayıcılarını ve toplulukları bağlayacak olan Güçlü Şehirler Ağı'nda söz sahibi şehirlerden biri olacak.

ANTALYA AĞIN EN ETKİN ÜYESİ
"Şiddete varan radikalleşmeyle mücadeleye şahsen ve Antalya Belediye Başkanı olarak, bütün kalbimle inanıyorum" diyen Başkan Türel, Antalya'nın bu ağa katkı yapacak diğer şehirlerle işbirliği yapacağını, onların tecrübelerinden istifade edeceğini, böylece hem Türkiye'ye hem de bölge ülkelerine örnek olacağını söyledi. Başkan Türel, Güçlü Şehirler Ağı'nın kurulmasındaki katkıları için Başkan Obama'ya, bu inisiyatifte Antalya'nın yer alması için gösterdiği çaba için Dışişleri eski Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu'ya teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güçlü şehir Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN