Tarihi mezarları depo yapmışlar

Fethiye'de 2 bin 400 yıllık kaya mezarlarının içinin bölge halkı tarafından depo olarak kullanıldığı tespit edildi. Mezarların içinden 1 ton çöp çıktı

Giriş Tarihi: 4.10.2015
Tarihi mezarları depo yapmışlar
'nın Fethiye ilçesinde M.Ö. 4. yüzyıldan kalma, tarihi kaya mezarları çevre sakinleri tarafından depo haline getirildi. Araç lastiğinden, plastik bidonlara kadar değişik atıklar Müze Müdürlüğü ilgilileri tarafından kaya mezarlarından bir bir temizlendi.

SAHİPLENEN ÇIKMADI

Vatandaşların bazı malzemelerini kaya mezarlarına yerleştirerek depo haline getirdikleri açıklandı. 1.5 metre yüksekliğinde 2 metre genişliğindeki antik mezarların içinde yer alan karton kutular, tahta parçaları, araba lastikleri ve plastik şişeler Fethiye Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından temizletildi. Yaklaşık 1 ton atık maddesi ortaya çıkarılırken mahalle sakinlerinden atıkları kabul eden çıkmadı. Vatandaşlar tarafından çevresine ağaç dikilen mezarlar, Amintas Kaya Mezarları'nı görmek isteyenler tarafından güçlükle fark ediliyordu.

HALK BİLİNÇLENMELİ

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik kaya mezarlarının kültürel miras olduğunu belirterek diğer ören yerlerinde olduğu gibi burada da zaman zaman temizlik çalışması yapıldığını söyledi. Çelik, "STK'lar vatandaşların duyarlılığını artırıcı çalışmalar yaptıkça kültürel miras açısından olumlu gelişmeler yaşanacaktır. Biz örnek bir çalışma olarak ören yerlerimiz ve kültürel mirasımızın korunması adına temizlik çalışmalarını yapıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi mezarları depo yapmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN