Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu bir insanlık ayıbı

Alanya Belediyesi'ne ait Demirtaş Köpek Bakım Merkezi'ne mama götüren hayvanseverler kapıda kaldı. Görevliler barınağın içler acısı hali anlaşılmasın diye kapıları kilitleyip toz oldu

Giriş Tarihi: 6.10.2015
Bu bir insanlık ayıbı
MHP'li Alanya Belediyesi'nin Demirtaş Köpek Bakım Merkezi'ne '4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü' nedeniyle yardıma giden Alanya Hayvanlar Eşittir Yaşam Derneği üyeleri şoke oldu. Alanya Kaymakamlığı'ndan yazılı izin alarak barınağa giden hayvanseverler kapıda kaldı. Hayvanseverleri içeri almak istemeyen barınak sorumlularının merkezin içler acısı durumunun anlaşılmaması için kapıya kilit vurup ortadan kayboldukları belirlendi. Hayvanseverler barınakta durumun tam bir felaket olduğunu iddia etti.

YARIM TON MAMA ALDILAR

Alanya Hayvanlar Eşittir Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Ergun, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle aldıkları 450 kilo mama ve tencereler dolusu pişmiş et ile barınağa gittiklerini ancak kapıların kilitli olduğunu gördüklerini söyledi. Ergun, "Barınağın kapıları Salı günleri hariç diğer günler 10.00-12.00 ve 14.00- 16.00 saatleri arasında açık olması gerekiyor. Ama biz saat 14.00'te gittiğimizde kapılara kilit vurulmuştu" diye konuştu.

GÖRMEMİZİ İSTEMİYORLAR

Alanya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'nün hayvanseverlerin barınağı ziyaret edeceği bilgisini aldıktan sonra kapıya kilit vurdurduğunu iddia eden Ergun, "Gerçekleri görmemizi istemiyorlar. Çünkü içeride hayvanlar aç, susuz ve pislik içinde. Güvende değiller. Kulübelerin önüne ne su ne de yiyecek koymadan kaçıp gittiler. Çare olarak pişmiş etleri tel örgüler özerinden içeri atarak hayvanların karnını doyurduk" dedi.

İŞBİRLİĞİ YAPMAK ZORUNLU

ALANYA Kaymakamı Hasan Tanrıseven'in imzasının hiçe sayıldığını anlatan Ergun şunları söyledi: "Amacımız 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde Demirtaş Barınağı'na gidip besleme etkinliği yapmaktı. Bir çok hayvansever aramıza katıldı, yiyecek desteği alındı. Barınakta hiç görevli yoktu. Yasal hakkımız olan ve 5199 Sayılı Kanun'da belirtilen belediyelerin bizimle işbirliği yapmaları esası, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Veteriner Hekim Kenan Ersoy tarafından çiğnenmiştir."

ŞİKAYETÇİ OLDULAR
Ergun, dernek üyeleri ve hayvanseverlerle birlikte Alanya Demiştaş Jandarma Karakolu'na giderek Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Veteriner İşleri Müdürü Kenan Ersoy ile Barınak Sorumlusu Veteriner Hekim Hasan Eşit'ten şikayetçi olduklarını, yasal haklarını sonuna kadar arayacaklarını sözlerine ekledi. Ziyarete katılan yabancı serbest gazeteci Karina Canova ise yaşananların bir insanlık ayıbı olduğunu vurguladı. Hayvansever Mehtap Kaya da yasal haklarını sonuna kadar arayacaklarını ve ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu bir insanlık ayıbı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN