Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Endişeye gerek yok

SDÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin, merkez üssü Demre olan depremin devamın geleceğini ancak endişeye yer olmadığını açıkladı

Giriş Tarihi: 9.10.2015
Endişeye gerek yok
Antalya'nın- Demre ilçesinde meydana gelen deprem paniğe neden olurken vatandaşı rahatlatacak açıklama Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şakir Şahin'den geldi. Prof. Şahin, depremlerin devam edeceğini ancak endişeye gerek olmadığını söyledi.

BÖLGEDE GERİLİM VAR

Prof. Şahin, depremin Ege Yayı olarak bilinen Isparta bölümünde oluşan tektonik hat üzerinde meydana gelen depremlerden biri olduğunu söyledi. Depremin Kale Fayı üzerinde meydana geldiğine dikkat çeken Prof. Şahin, "Bu daha çok geçen yıl Girit, Rodos ve Fethiye'de olan depremlerin devamı. Bu bölgede özellikle Girit'ten itibaren Rodos'tan Fethiye'ye doğru bir gerilme alanı oluştu. Bu gerilme alanına bağlı olarak son deprem Kale Fayı üzerinde meydana geldi. Son 2 yıldır Muğla, Bodrum ve Marmaris civarında deprem aktivitesi yoğun bir şekilde devam ediyor. Muğla ve Bodrum'da meydana gelen depremler yine bu gerilme alanına bağlı olarak oluşan depremler" dedi.

DEPREMLER SÜRECEK

Prof. Şahin, bölgede 5 ve bu büyüklüklerde deprem olmaya devam edeceğini vurgulayarak, "Kaş'tan itibaren Güneybatı Anadolu'ya doğru yerel ölçekte gerilme alanlarının olduğunu görüyoruz. Bu alanlar iç bölgelere doğru oluşumunu sürdürmekte. Bu bölgede bu büyüklükte başka deprem beklentisi yok. Bu tür depremler olacak. Benzer şekilde deprem aktivitelerinin Batı Akdeniz ve Batı Anadolu'da devam edeceğini tahmin etmekteyiz. Depremlerin zaman zaman kendini hatırlatır şekilde olacağı ve 5 büyüklüğüne çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Endişe edecek bir durum yok. Önemli olan deprem güvenliğini alarak oluşabilecek hasarların önüne geçilmesi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Endişeye gerek yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN