Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yediarıklar'ı kim yiyecek?

Taşınmaları için kendilerine yer ayrıldığını 16 yıl sonra öğrenen Yediarıklar sakinleri, alan gecekondu önleme bölgesinden çıkarılınca yıkıldı

Giriş Tarihi: 12.10.2015
Yediarıklar'ı kim yiyecek?
Antalya'da birileri en eski gecekondu semtlerinden biri olan Yediarıklar bölgesi ve gecekonduların buradan taşınması için tahsis edilen alana göz dikti. Önce Vakıflar tarafından gecekonduların taşınması şartı ile bir arsa tahsisi yapıldığının 16 yıl vatandaştan saklandığı ortaya çıktı. Gerçeğin ortaya çıkmasının ardından ise Muratpaşa Belediyesi gecekonducuların taşınması için ayrılan alanı 'gecekondu önleme bölgesi' olmaktan çıkardı.

DEĞERİ ÇOK ARTTI

Kendileri için ayrılan arazinin lüks sitelerin arasında kalması nedeniyle değerlendiğini anlatan bölge halkı, "Devletin bize verdiği araziyi tam 16 yıl bizden sakladılar. Şimdi bu arazi değerlenince, başka şekilde değerlendirmek istiyorlar. Gecekondu sahiplerine verilmeyecek kadar değerli diye düşünüyorlar. Hakkımızı yedirtmeyiz" diye isyan ediyor. Yediarıklar bölgesinde işgaller 1965 yılında başladı. Turgut Özal döneminde çıkan imar affı ile 47 konut sahibi tapu tahsis belgelerini aldı. Bu haktan yararlanmayan diğer konut sahipleri de geriye dönük vergilerini ödeyerek belgelerini aldı. Toplamı 85 dönümü bulan Yediarıklar'da bugün toplam 210 konut bulunuyor. Planda mesire yeri olarak görülen Yediarıklar bölgesini plan değişikliği ile konut alanına çevirmek mümkün olmadığı için gecekonducuların tapu sahibi de olsalar bir şey yapma şansı bulunmuyor.

BÜYÜKŞEHİR ÇIKARDI

Bundan 16 yıl önce Vakıflar Yediarıklar'daki gecekonduların taşınması için Antalya Belediyesi'ne Kızıltoprak Mahallesi'nde 16 dönümlük bir araziye tahsis etti. Antalya büyükşehir statüsü kazanınca tahsis edilen arazi 'gecekonduların taşınması şartıyla' Muratpaşa Belediyesi'ne devredildi. Ancak 16 yıl boyunca hiçbir gelişme olmadığı gibi bölge halkına da bu protokolle ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. Bölge halkı protokolden, 30 dönümün üzerindeki parkların Büyükşehir Belediyesi'ne geçmesi sonucu haberdar oldu. Yıllardır Murtapaşa Belediyesi'yle sorunu çözemeyen bölge sakinleri, Büyükşehir Belediyesi'nin kapısını çaldı.

MURATPAŞA'DAN ŞOK CEVAP

Bölgenin imar sorununu çözmek için kurulan Yediarıklar Arsa Edindirme Kooperatifi'nin Başkanı Enver Çevik, protokolün ortaya çıkmasıyla, tekrar Muratpaşa Belediyesi'nin kapısını çaldıklarını anlattı. Çevik, "Ancak bize verilen cevapla şoke olduk. Bize, 'Orayı unutun, başka planlarımız var' denildi. Gecekondu sorununun çözülmesi için şartlı verilmiş olan araziyi başka amaçla kullanmak istediklerini öğrendik. Bize, 'Sizin taşınmak istediğiniz bölgede konut fiyatları 300 bin liraya ulaşıyor, gecekonduculara verilmeyecek kadar değerli' dediler. Ancak bu bizim hakkımız" dedi.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ İSYANI
Son olarak Muratpaşa Belediye Meclisi toplantısında bölgede imar planı değişikliği yapılarak 'gecekondu önleme bölgesi' ibaresinin kaldırıldığını açıklayan Enver Çevik, "Bizim taşınmamız için ayrılan alan tam 16 yıl boyunca bizden saklandı. Tam bunu öğrenip, taşınma umudumuz doğmuşken, bize ayrılan alanın imar planının değiştiğini öğrendik. Başkalarına peşkeş çekileceği konuşuluyor. Gerekli girişimlerde bulunduk. Hakkımızı yedirtmeyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yediarıklar'ı kim yiyecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN