Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık rantı kavgası

Antalya Tabip Odası açtığı dava ile otellerde personelin sağlığı için bulundurulan işyeri hekimlerinin turistleri de muayene edip buraların klinik haline getirilmesinin önüne geçti

Giriş Tarihi: 13.10.2015
Sağlık rantı kavgası
İşyeri hekimliği zorunluluğu gereği doktor bulunduran turistik otellerde, zamanla özel sağlık kuruluşlarının klinik açmasına varan bir tablo oluşması kavga çıkardı. Otel personelinin sağlığı için anlaşma yapılan doktorlar, turistleri de muayene etmeye başlayınca, ortaya büyük bir rant çıktı. Daha önce otellerin para vererek aldığı sağlık hizmeti, bir anda otel mağazası gibi özel sağlık kurumlarına kiralanır bir hale geldi. Bu duruma karşı bayrak açan Antalya Tabip Odası açtığı davayı kazandı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Sağlık Bakanlığı'nın 2013'te yayınladığı özel sağlık kuruluşlarına yetki veren genelgesinin yürürlüğünü durdurdu. Böylece özel sağlık kuruluşlarının tatil köyleri ve otellerde klinik ve sağlık birimi açmaları engellenmiş oldu.

YASA DIŞI DURUM BİTMELİ

Ancak 2015 yaz sezonu öncesi gelen bu karara karşın, otellerde yer alan özel hastane birimleri faaliyetlerine devam etti. Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz, uygulamanın durdurulması gerektiğini, sağlık hizmetinin artık bağımsız hekimlerce verilmesi gerektiğini açıkladı.

ŞİMDİ ADRES BAKANLIK
Otellere mahkeme kararına uyulması çağrısı yaptıklarını anlatan Yılmaz, "Girişimimiz sonuçsuz kaldı. Şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvuracağız. Ciddi idari cezaları var. Sancılı bir süreç olacak" diye konuştu.

ÇALIŞANA BAKILMIYOR
İşyeri hekimliğinde önceliğin personele yönelik koruyucu hekimlik olması gerektiğini açıklayan Başkan Yılmaz, "Ancak para tatlı geldi. Gelinen noktada otellerde turizm çalışanlarına bakılmıyor, sadece turistlere hizmet veriliyor. Turizm çalışanları, insanlık dışı ve yoğun bir tempoda çalışıyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık rantı kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN