Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alanya sınıf atlayacak

Giriş Tarihi: 16.10.2015
Alanya sınıf atlayacak

Alanya tarımının kaderini değiştirecek baraj ile taşkın koruma projesinin temeli atıldı, Turizm MYO'nun protokolü imzalandı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu Alanya'nın kaderini değiştirecek projelerin startını verdi. Çavuşoğlu önce 34 milyon lira bütçeli Alanya Alara Çayı Birinci Kısım Taşkın Koruma Projesi ile Alara Yeniköy Barajı'nın temelini attı. Ardından da yapımı Alanya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üstlenilen Alaaddin Keykubat Üniversitesi Turizm MYO'nun protokol imza törenine katıldı.

30 YILDA DEĞİL 3 YILDA BİTTİ
Yeniköy Barajı ve Alanya Alara Çayı 1'inci Kısım Taşkın Koruma işlerinin temel atma törenine Antalya Milletvekili ve AK Parti adayı Sena Nur Çelik, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ile birlikte katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu, yıllardır suya hasret toprakları suyla buluşturmanın ilk adımını attıklarını belirterek, bölge insanının çalışkan, üretken olduğunu, önleri açıldığında da ekmeğini taştan çıkardığını ifade etti. Barajla 12 bin 500 dekardan daha fazla alanın sulanacağını anlatan Çavuşoğlu, barajın ihaledeki teslim tarihinin, 9 Temmuz 2017 olduğunu, ancak bunu müteahhit firma ile görüşerek ocak ayına indirdiklerini kaydetti. Mevlüt Çavuşoğlu, Alara çayına da taşkın önleme çalışması yapıldığını vurgulayarak, "Bu projenin yaklaşık 5 milyon civarında değeri var. Alara çayının çok iyi şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Taşkın olmasın, sahilimizi bozmasın, turizmimiz etkilenmesin, o bölgedeki yatırımcılar da güven içinde olsun diye suyun denize ulaştığı her nehrimize, özellikle de debisi yüksek olan nehirlerimize o bölgeye mendirekler yapıyoruz" diye konuştu. Çavuşoğlu, kendilerinden önce vatana hizmet edenlere teşekkür ederek, "Ama o zamanki imkanlar, anlayış farklıydı. Eskiden 30 yılda bir baraj bitiyordu, AK Parti ile beraber artık 30 yıl, üç yıla indi. Üç yılda barajlar yapıyoruz" dedi. Konuşmaların ardından protokoldekiler temel atma düğmesine birlikte bastı.

NİTELİKLİ ARA ELEMAN İMZASI
Çavuşoğlu daha sonra, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ALTSO) Alaaddin Keykubat Üniversitesi ile ALTSO arasında Turizm Meslek Yüksekokulu için düzenlenen protokol imza törenine katıldı. Alanya'nın saygın bir üniversiteye kavuşması için birlik ve beraberlik içerisinde çalışacaklarını vurgulayan Çavuşoğlu, "Şu anda Türkiye'de en çok ihtiyacımız olan nitelikli ara eleman. Tıpta, sağlıkta, turizmde, sanayide böyle ama son hamlelerimizle açığımızı giderek kapatıyoruz. İnşallah bu meslek yüksekokulu da bu anlamda önemli bir eksikliği giderecek. Bölgemize, Türk turizmine katkı sağlayacak" dedi. Çavuşoğlu, Alanya Tıp Fakültesi için de çeşitli görüşmeler içerisinde olduklarını dile getirerek, üniversite, devlet hastanesi entegrasyonu için Sağlık Bakanlığı'nda yeni bir yönetmeliğin düzenlendiğini kaydetti. Yönetmelik bittikten sonra ilçede yapım aşamasında olan 300 yataklı hastanenin 600 yatağa çıkmasını sağlayacaklarını kaydeden Çavuşoğlu, "Eğitim ve araştırma hastanesine dönüşüm için Sağlık Bakanlığı ile düğmeye bastık. Gücümüzü birleştirdik. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz" ifadesini kullandı.

TÜRKİYE'DE BİR İLK
ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ise Türkiye'de ilk defa bir ilçede hem vakıf hem de devlet üniversitesi olduğunu vurguladı. Devlet üniversitesinin kurulmasına kayıtsız kalmadıklarını dile getiren Şahin, Çavuşoğlu ve Rektör Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı'nın desteğiyle meslek yüksekokulunu önümüzdeki yıl Eylül ayında açmak istediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanya sınıf atlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN