Doğal yaşama dönemedi

Burdur'da bakım ve tedavisinden sonra verici takılan akbaba, Akdağ Tabiat Parkı'nda dört saatlik çabaya rağmen uçmayıp merkeze geri döndü

Giriş Tarihi: 19.10.2015
Doğal yaşama dönemedi
Bolu'da yaklaşık 3 ay önce hasta halde bulunup Eskişehir Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Yamaç'a gönderildikten sonra bakım ve tedavisinin yapılması amacıyla Burdur'daki Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne gönderilen kara akbaba doğal yaşama dönemedi.

VERİCİ TAKILMIŞTI

Merkeze getirildikten sonra yaşama döndürülen akbabaya, bakım ve tedavisinin ardından uçuş antrenmanları yaptırıldı. Yamaç, Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ali Uğur Özcan ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, merkeze gelerek kara akbabaya verici taktı. Kara akbaba, daha sonra bir kafese konularak kamyonetle Afyonkarahisar'daki Akdağ Tabiat Parkı'na götürüldü. Sırtına takılan vericiyi bir süre ısırmaya çalışan akbaba, yaklaşık 4 saatlik çabaya rağmen uçmayınca merkeze geri getirildi. Sarıca, bu arada akbabanın vericiyi çıkardığını gördüklerini kaydetti. Vericiyi yetkililere teslim edeceklerini bildiren Sarıca, "Akbabanın genç birey olması ve doğal ortamda bazı tecrübeleri edinmemesi nedeniyle, doğada yalnızlıktan korktuğunu düşünüyoruz. En azından 5-6 ay sonra 1 yaş olgunluğuna ulaşacak. Bu süre sonunda yeniden salmayı deneyeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğal yaşama dönemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN