Murat ÖZGEN: Samuel Eto'o ve Yusuf Şimşek

Giriş Tarihi: 22.10.2015
Adı çıktığı ilk günden imza attığı güne kadar Eto'o transferinin yanında oldum. Aldığı yüksek ücretin kulübe getireceği yükün endişesini taşıyanlara katılmadım ama saygı duydum.
Bu hassasiyetin dışında kalıp da 'Eto'o bitmiş' ifadesi ile itibarsızlaştırma yarışına girenlere ise asla saygı duymadım, uzanamadıkları ciğere mundar diyenlerin kıskançlıklarına verdim. Hagi'lere, Roberto Carlos'lara, Guti'lere uzaktan bakıp iç çekmekten bıkmıştım çünkü. Başkan Gencer'in 'Proje transferi'nin doğru bir hamle olduğuna inandım. Bunca yıldır taraftarın kalbinde görmediğim kıpırtıyı Eto'o gelince gördüm. Baktılar her şeye rağmen imza atıldı, 'Yusuf, Eto'o'nun kariyeri altında ezilir, oynatamaz' dediler. Yusuf Şimşek'in aştığı bazı şeyleri aşamamış olanlar, egosuna yenileceğini sandılar. Şimşek, tahminim o ki Eto'o'yu karşısına aldı ve dedi ki: Bak kardeş. Bu takımın hocası benim ama senin kariyerini, futbol bilgini, deneyimini tartışacak değiliz. Gel bu takımı birlikte başarıya götürelim.
Maç başlarındaki takımı toplayıp konuşma yapmasını tuhaf buldular.
Hoca varken olur muymuş. Bal gibi olur. Olmazsa ne Eto'o oynar, ne Yusuf'tan hoca olur. Hoca, futbolcudan en iyi verimi alan değil midir? Allah'ı var, Eto'o da hocasının karizmasını hiç çizmiyor. Her golden sonra yanına koşuyor, tribündeyse göz göze gelip sevincine ortak ediyor, açıklamalarında Şimşek'i ön plana çıkarıyor, milli takımın gelecekteki hocası ilan ediyor. Güç savaşına girmiyor, güçlerini birleştiriyorlar. Egolarını aşmış iki adamın ortaklığından başarıya koşuyorlar.
Yusuf Şimşek'in hataları yok mu?
Eto'o'nun eksiği yok mu? Tabi ki var.
Şimşek'in tercihlerinin bazılarını doğru bulmuyorum, kadro istikrarını sağlayamamış olmasını eksik görüyorum.
Ancak takımını maçlara hazırlayışını, oyunu 'genelde' iyi okumasını, takımın fizik kondisyonunu, verdiği kazanma iştahını alkışlıyorum. Takımın tamamının Eto'o'nun kariyerine saygı duyması, adeta ağzının içine bakması, 'Ben de aynı takımın formasını giyen 11 kişiden biriyim. Senin kadar benim de bu takıma katkım var' ukalalığı içine düşmemesi, gelinen noktanın anahtarıdır. Örneğin Emrah'a pas vermedin diye saha içinde fırça atan Milan Baroş gibi olmadı Eto'o. Bir dahakine ne yapması gerektiğini öğreten adam oldu.
Eto'o'dan orta yapıp kendi ortasına kafa vurmasını beklemiyoruz elbette. Benim için bu takımın formasını giyiyor olması bile yeterliyken, o 'saha içinde de takıma azami katkıyı nasıl veririm'in derdinde.
Futbolculuğunu uzaktan izliyorduk da insanlığına yakından tanık olduk. İşin özeti şu: Yusuf Şimşek Eto'o'yu oynatıyor, Eto'o tüm takımı. Aynen devam.. Kıskananlar çatlasın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Murat ÖZGEN: Samuel Eto'o ve Yusuf Şimşek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN