10 yıllık bölge planı

BAKA, Batı Akdeniz'in Türkiye'nin yaşam kalitesi en yüksek bölgesi olması vizyonuyla başlattığı projenin tanıtımını yaptı

Giriş Tarihi: 23.10.2015
10 yıllık bölge planı
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından 'Türkiye'nin yaşam kalitesi en yüksek bölgesi' vizyonuyla 2014-2023 Bölge Planı hazırlandı. Antalya, Isparta ve Burdur'u kapsayan BAKA'nın 2014-2023 Bölge Planı'nın tanıtımı yapıldı. Planın Antalya, Isparta ve Burdur'u içeren TR61 bölgesinin 2023 yılı sosyal ve ekonomik hedeflerine ulaşabilmesi için gelecek 10 yıl içinde yapılması gerekenleri içerdiğini belirten BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, BAKA koordinasyonunda 199 kurum ve sivil toplum örgütünden görüş istendiğini söyledi.

ÜÇ HEDEF, BEŞ EKSEN
Görüş istenen 199 merkezden sadece yarısının yanıt verdiğini belirten Özen, bölgede sürdürülebilir yerel kalkınma, istihdamın ve rekabet gücünün artırılması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi olmak üzere üç ana hedef bulunduğunu dile getirdi. Özen, hedefe ulaşması için belirlenen 5 ana ekseni şöyle sıraladı: "Tarımda modernizasyonun ve kırsal kalkınmanın sağlanması. Turizmin çeşitlendirilmesi ve yaygınlaştırılması. Sanayide rekabetçiliğin artırılması. Ulaşım ve lojistik altyapının iyileştirilmesi. Yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve sürdürülebilir çevre."

DESTEK ALANI GENİŞLİYOR

BAKA Genel Sekreteri Özen, bugüne kadar BAKA olarak sağlanan mali ve doğrudan destek hibe programlarında yer almayan imalat, çevre ve sosyal destek alanlarında yapılacak yatırımlar için de 2016'dan itibaren destek verilmeye başlanacağını açıkladı. Özen, planın uygulama aşamasında BAKA tarafından orta vadeli bölgesel programlar hazırlanacağını da dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yıllık bölge planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN