Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çallı kavşağı kilidi açacak

İller Bankası-Serik arasında kesintisiz ulaşımın önündeki son engel olan Çallı Kavşağı, kablolu köprü ile aşılacak

Giriş Tarihi: 27.10.2015
Çallı kavşağı kilidi açacak
Antalya'da İller Bankası kavşağından Serik ilçesine kadar olan güzergahta kesintisiz ulaşımı sağlayacak son kavşak olan Çallı'da uygulanacak katlı kavşağın projesi tamamlandı. Alt tünel geçiş projesi 2008 yılında hayata geçen Çallı Kavşağı'nda Mevlana Kavşağı modeli uygulanacak. Böylelikle 3 katlı hale gelecek kavşağın üstü, uzunluğu 180 genişliği 30 metre olacak kablolu köprü ile aşılacak. 50-80 ve 50 metre olmak üzere kaideler arasında üç geniş boşluğun bulunduğu Çallı Kavşağı, adeta bir boğaz köprüsü gibi zarafetle uzanacak. Karayolları 13'üncü Bölge Müdürü Şenol Altıok, köprü yapım çalışmalarının G20 Zirvesi'nin ardından Aralık ayında başlayacağını açıkladı. Dört aylık bir sürede kavşağın tamamlanmasını öngördüklerini ifade eden Altıok, "Aralık ayında başlayacak olan çalışmalar, EXPO 2016'ya yetişecek. 2016 yılı Mart ayı sonuna kadar projenin tamamlanmasını öngörüyoruz" diye konuştu.

PROJEDE ANITA YER VAR
Özellikle Mevlana Kavşağı'nın yapılmasının ardından trafiğin en çok tıkandığı kavşakların başında Çallı Kavşağı geliyor. Ancak kavşak projesinin açıklanmasıyla, muhalefetten 'Köprülü kavşak bahanesiyle, Atatürk anıtı kaldırılacak' sesleri yükselmişti. Projeye göre anıtın bugün bulunduğu yerde kalması mümkün değil. Ancak bulunduğu yerin hemen 20 metre yanında anıt heykelin sığabileceği bir açıklık bulunuyor. Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne teslim edilen projede de Atatürk anıtının bu açıklığa konumlandırıldığı gözleniyor.

HALKA SORULACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Atatürk anıtının yeriyle ilgili halkın görüşünün sorulacağını daha önce açıklamıştı. Bir referandum yapılacağını vurgulayan Türel, "Kavşağı yapınca halkımıza sorarız o heykelin en görkemli şekilde nereye taşınması gerektiğini. Halkımızın verdiği talimatlar ile en güzel yere koyarız" demişti.

İŞTE ATATÜRKÇÜLÜK
Yapılan muhalefet şeklini de eleştiren Türel, "Biz Atatürk üzerinden siyaset yapmıyoruz. Biz Atatürk'e layık muasır medeniyet çizgisinde Atatürk'ün vasiyetlerini yerine getiren projeler yapıyoruz. Atatürkçülük böyle olur. Lafla olmaz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çallı kavşağı kilidi açacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN