Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce kafalardaki engeli kaldıralım

Engelli derneği, yeni taşındığı sitenin yönetimi ile karşı karşıya geldi. Dernek, engellilerin istenmediğini, site yönetimi ise binanın uygun olmadığını iddia ediyor

Giriş Tarihi: 29.10.2015
Önce kafalardaki engeli kaldıralım
Engelli Eğitim Kültür Sağlık Spor Vakfı Antalya Şubesi ile Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği, bir hayırsever tarafından alınan Kepez Beyazevler Sitesi Yapı Kooperatifi'ndeki binaya taşınınca ortalık karıştı. Engellilerin iddiasına göre, site yönetimi, 'Burada engellileri istemiyoruz' diyerek binanın boşaltmasını istedi.

'NORMAL AİLE İSTİYORUZ'
Dernek Başkanı Gülcan Ay, "Kooperatifin yetkilileri gelip bize 'Siz kimden izin aldınız da buraya taşınıyorsunuz. Burası ahır değil' diye bağırdı. Yanında bulunan kendisi gibi avukat kız kardeşi de 'Biz burada engelli komşu istemiyoruz. Normal aile istiyoruz. Spastikler işte' diye hakaret etti" dedi. Site yönetimin derneği siteden atmak için her yolu denediğini öne süren Dernek Başkanı Ay, "Bizi siteden çıkartmak için polise 'kaçak Suriyeliler kalıyor' ihbarı yapmışlar. Çocukları rahatsız etmek için binanın önünde arabayla patinaj yapıyorlar. Biz de Vali Bey'e gidip şikayetçi olacağız" diye konuştu. Yeni kurulan bir dernek olmadıklarını belirten Ay, "Yaşları 16 ve üzeri 24 bedensel ve zihinsel engellimiz var. Eğitilebilir durumdalar. Biz burada engelli gençlere, Milli Eğitim Bakanlığı'nın mesleki eğitim modüllerinde yer alan kurslar veriyoruz. Verdiğimiz kurslar sayesinde 21 çocuk işe yerleşti. O çocukların arasında ailesini geçindiren var" dedi.

'BİNA UYGUN DEĞİL' İDDİASI
Site yönetimi ise, derneğin taşınmasına binanın engelliler içi uygun olmaması nedeniyle karşı çıktıklarını açıkladı. Site yöneticileri açıklamalarında, "Bina, kooperatif binası. Bahçesinde sivri sivri demirler var. Bir sürücü kursu bile açarken yangın merdiveni gerekir. Bu binada yangın merdiveni yok. Engelliler için asansör yok. Merdivenler uygun değil. Bir yangın çıksa hem kendi binaları hem çevre binalar zarar görür" dedi.

'ENGELLİLERİ KULLANIYORLAR'
Derneğin engellileri kullandığını öne süren site yöneticileri, "Bu çocukların ailesi günlük 20 lira para aldıkları için bu sıkıntıları ve eksikleri görmezden geliyor. Derneğin sorumluları da 'Burayı istediğimiz gibi kullanırız, isteğimizi yaparız, arkamızda siyasi güç var' diyor. Şahsi sorunumuz yok. Biz engellilerin duygularını sömürdüğüne inanıyoruz. Bir rehabilitasyon merkezi değil ama bu çocukları eğiteceğim diyerek devletten para alıyorlar" diye konuştu.

"KURUMLARA ŞİKAYET ETTİK"
Bu olaylardan sonra kooperatif olarak 'Site içerisinde hiçbir kurs dernek faaliyet gösteremez' diye karar aldıklarını belirten yöneticiler, şunları söyledi: "Kendilerine de tebliğ edeceğiz. Bu çocukların başına iki gün sonra bir şey gelmesinden vicdanen kendimizi sorumlu tutarız. Bu nedenle İş-Kur ve Milli Eğitim Bakanlığı'na şikayet dilekçesi verdik. Şikayet etmeye devam edeceğiz. Bizim engellileri istemediğimiz yalan. Biz binanın uygun olmadığını söylüyoruz."

SİTENİN HUZURU BOZULUR
Site yönetiminde bulunan Süleyman Altıntaş ise, "Bu sitede 104 yaşlı insan var. Burası huzurevi gibi. Vatandaşların huzurunu niye bozacaklar? 'Gelin size başka bir yer bulalım' dedik kabul etmediler. Üstelik bina hiç uygun değil. Bu binaların kanalizasyonu yok. Foseptik çukuru kullanıyoruz. Ben 2 kişi 50 lira aidat vereceğim, onlar 30 kişi aynı aidatı verecek. İstedikleri gibi at koşturmak istiyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce kafalardaki engeli kaldıralım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN