Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haydi Obama! Vur şu topa

Giriş Tarihi: 30.10.2015
Haydi Obama! Vur şu topa

Antalya G20 Zirvesi'nde dünya liderlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Turizmcilerin en büyük beklentisi ise Obama'ya Belek'te golf oynatmak

Antalya dünya liderlerini ağırlamaya hazırlanıyor. 15-16 Kasım'da Belek'te gerçekleşecek G20 Zirvesi, ABD Başkanı Barack Obama, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve İngiltere Başbakanı David Cameron gibi dünyanın en güçlü 20 ülkesinin liderlerini buluşturacak.

15 BİN KİŞİ KATILACAK

Zirveye ABD ve Çin'den bin 100'er olmak üzere toplamda 15 bin kişinin katılması bekleniyor. Sadece basın mensubu olarak 3 bin kişinin zirveyi takip etmesi planlanıyor. Zirve için 10-20 Kasım tarihleri arasında 17 oteli kapsayan bölgeye akredite olmayan kimse giremeyecek. Yan ekiplerle birlikte toplam 32 otel zirve için ayrılmış durumda. Zirve zamanında güvenlik sebebiyle yetkililerin dışında gönüllü çalışanlar dahil, kimsenin girişine izin verilmeyecek. Otel personelinin GBT'lerine bakılıyor, bölge 87 kamerayla izleniyor. 7 noktaya da plaka tanıma sistemi yerleştirildi.

KATKISI PAHA BİÇİLMEZ

Zirvenin bölge ekonomisine katkısının 40 milyon euro'yu bulması bekleniyor. Zirvenin reklam katkısının ise paha biçilemez olduğu vurgulanıyor. Zirvede Antalya turizminin en büyük beklentisi ise ABD Başkanı Barack Obama'ya Belek'in sahalarında golf oynatmak. Bunun Belek ve Antalya turizmine büyük tanıtım katkısı sağlayacağı öngörülüyor. Zirvenin Antalya'ya kazandırılmasında büyük emeği olan Dışişleri eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu konuda girişimde bulunurken, Obama'ya golf oynamayı teklif ettiğini açıkladı.

DÜNYANIN GÖZÜ BURADA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin G20'ye ilk defa ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, "G20 başlı başına, dünya ekonomisinin yüzde 85'ini, ticaretin yüzde 75'ini, dünya nüfusunun da yüzde 65'ini temsil ediyor. Dolayısıyla ekonomik dengeleri etkilemesi son derece doğal ama bu sene biraz daha farklı olacak" dedi. Çavuşoğlu, zirve nedeniyle dünyanın gözünün Antalya'ya çevrildiğinin altını çizdi.

ANTALYA G20'YE HAZIR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de G20 zirvesine en iyi şekilde hazırlandıklarını açıkladı. Türel, "G20 zirvesinin en güzelini Antalya'da gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Tüm devlet kurumları ile mükemmel bir ekip çalışması yürütüyoruz. Yetiştirmemiz gereken projeleri yetiştirme gayretindeyiz. Gece gündüz çalışıyoruz" dedi.
GÜZELLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Türel, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: "Güzergah üzerindeki güzelleştirme çalışmaları en çok önemsediğimiz konu. Özellikle orta refüjlerin güzelleştirmesine ağırlık veriyoruz. Antalya içinde çok önemli bir sorunumuz yok ama Aksu'dan sonraki kısım, özellikle Belek'e kadar olan alanda ciddi şekilde peyzaj çalışması yürütüyoruz. Bir taraftan da alt yapıya yönelik çalışmalarımız var. Örneğin Belek'te o tarihte şiddetli bir yağış olması ihtimaline karşı yağmur suyu drenaj kanallarını bir taraftan elden geçiriyoruz. Alt yapıyı daha da güçlendiriyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haydi Obama! Vur şu topa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN