Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kesme çiçekçiler yılbaşını bekliyor

Giriş Tarihi: 30.10.2015
Kesme çiçekçiler yılbaşını bekliyor

İhracatta yüzde 8 düşüş yaşanan Antalya çiçek sektörünün umudu Noel olacak. İç pazarda ise 24 Kasım Öğretmenler Günü'nden beklenti büyük

Antalya'da 9 aylık dönemde yüzde 8 düşüş yaşayan çiçek ihracatında umut Hıristiyanların Noel Bayramı. Hıristiyan dünyasının 24-26 Aralık tarihlerinde kutladığı Christmas, yani Noel'de Avrupa ülkelerine çiçek ihracatı yapmayı hedefleyen firmalar hazırlıklarına şimdiden başladı. Sektörün hedefi, Rusya ve 30'un üzerinde Avrupa ülkesine kutlamalarda kullanılmak üzere 50 milyon dal kesme çiçek göndermek.

YILBAŞI ÇELENGİ

Ağırlığını karanfil ve gerberanın oluşturduğu kesme çiçeğin yanı sıra, Noel kutlamalarında süslemelerde kullanılan yılbaşı çelengi de Avrupalıların evini süslemeye hazırlanıyor. Noel'de Antalya, Isparta ve Burdur'da kadınlar tarafından üretimi yapılan 1 milyon 200 bin yılbaşı çelenginin ihraç edilmesi hedefleniyor.

EN YOĞUN ŞUBAT-MART

Sektör ihracatta en hareketli dönemi ise Şubat-Mart aylarında yaşıyor. 14 Şubat Sevgililer Günü ile zirve yapan kesme çiçek ihracatı, İngiliz Anneler Günü (6 Mart) ve Dünya Kadınlar Günü (8 Mart) dönemlerinde de yüksek rakamlara ulaşıyor. İç tüketimde ise 14 Şubat'ın ardından kesme çiçeğin en yoğun talep gördüğü dönem 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak dikkat çekiyor.

DOLAR KURU VURDU

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Ocak-Eylül döneminde dal bazında bakıldığında çiçek ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 3.5'lik düşüş olduğunu, ancak TL'nin dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle gelirdeki düşüşün arttığını söyledi. Geçen yıl 420 milyon dal kesme çiçek ihraç edilen yılın 9 aylık döneminde, bu yıl 405 milyon dal çiçek ihracatı gerçekleştiğini kaydeden Bağdatlıoğlu, "Gelirde ise kayıp yüzde 8 oldu" dedi.

80 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ
Çiçek ihracatında 15 milyon dolar ile Türkmenistan'ın en büyük pazar olduğunu anlatan Bağdatlıoğlu, bu ülkeyi 10 milyon dolarla Hollanda ve 9 milyon dolarla İngiltere'nin takip ettiğini kaydetti. Bu yıl ihracatta 100 milyon doları hedeflediklerini hatırlatan Bağdatlıoğlu, "Ocak-Eylül döneminde ihracat 50 milyon dolara ulaştı. Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi 80 milyon dolarlık çiçek ihracatıyla bitireceğimizi tahmin ediyorum" diye konuştu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kesme çiçekçiler yılbaşını bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN