Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kongre turizminin kulağı Barselona'da

Giriş Tarihi: 30.10.2015
Kongre turizminin kulağı Barselona'da

Antalya fuar turizminin aktörleri 2016'yı öngörebilmek için 16 Kasım'da yapılacak Barselona Fuarı'nı sabırsızlıkla bekliyor

Önce dünya kongre düzenleyicilerini buluşturan Uluslararası Kongre Organizatörleri Birliği (ICCA) Genel Kurulu, ardından NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı… Sırada dünyanın en önemli 20 ülkesinin liderinin buluşacağı G20 Zirvesi var. Antalya art arda ev sahipliği yaptığı uluslararası organizasyonlarla kongre turizminde adım adım zirveye yürüyor. Antalya Kongre Bürosu (ACB) Genel Müdürü Sinan İnan, 2015'te, düzenlenen ulusal ve uluslararası kongre sayısında 2014'e oranla büyük artış yaşandığını belirterek, "2016 yılıyla ilgili ise ilk işaretler olumsuz. Bunda Suriye sınırında yaşanan çatışma görüntülerinin etkisi var. Ancak biz tanıtım çalışmalarını artıracağız" dedi.

FUARDA BELLİ OLUR

2016 ile ilgili ilk izlenimlerin Frankfurt'ta düzenlenen Uluslararası Kongre Turizmi Fuarı IMEX'te görüldüğünü ifade eden İnan, "Sadece Antalya'nın değil, Türkiye olarak hepimizin bu fuarda randevuları düşüktü. Ancak asıl tablo 16 Kasım'da gerçekleşecek Barselona Fuarı'nda belli olur. Oradaki tablo önemli" diye konuştu.

RUS BAYİLER

Kongrelerin yanı sıra firmaların Antalya'da düzenlediği bayi toplantısı etkinliklerinde düşüş riski olduğunu açıklayan Sinan İnan, "Rusya, ülkelerindeki ekonomik kriz nedeniyle şirket toplantılarının Soçi'ye alınmasını teklif etti. Intensive alanında en önemli pazarımız Rusya. Orada böyle bir karar alınması, ciddi bir kayba neden olacak" dedi.

RUS FİRMALAR MUTSUZ

Intensive etkinliklerinin kış aylarında otel doluluklarında büyük etkisi olduğunu ifade eden Sinan İnan, "Otellerde doluluk sorunları yaşanacaktır. Kış aylarında otel etkinliklerinin yüzde 50'sini bayi toplantıları oluşturuyor. Görüştüğümüz Rus şirketler de bu uygulamadan memnun değil. 'Soçi hem pahalı hem de hizmeti kötü' diyorlar" diye konuştu.

VALENSİYA'YI YAKALADIK
Antalya, 2014'te 81'i ulusal, 54'ü uluslararası toplam 135 kongreye ev sahipliği yaparken, 2015 döneminde bu sayı 98'i uluslararası, 123'ü ulusal 221 kongreye ulaştı. ICCA sıralamasında geçen yıl 109'uncu olan Antalya, bu yıl 81'inciliğe çıktı. Antalya, İspanya'nın önemli destinasyonlarından Valensiya'yı yakaladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kongre turizminin kulağı Barselona'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN