Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Akdeniz'in kan bağışı raporu

Giriş Tarihi: 1.11.2015
Batı Akdeniz'in kan bağışı raporu

Türkiye ortalamasının üzerinde kan bağışının yapıldığı belirtilen Batı Akdeniz'de sıcak ve soğuk aylarda bağış oranı düşüyor

Antalya merkez ile Isparta ve Burdur illerinde gerçekleşen kan bağışını kontrol eden Türk Kızılayı Batı Akdeniz Bölge Müdürü Haluk Uyanık, kan bağışı rakamsal verilerini açıkladı. 2014 yılında Antalya merkezde 52 bin 677, Isparta'da 24 bin 360, Burdur'da ise 10 bin 529 ünite kan bağışı yapıldığını belirten Uyanık, "Geçen yılı 87 bin 566 ünite kan bağışıyla tamamladık. Bu yıl ise 29 Ekim tarihi dahil olmak üzere Antalya'da 44 bin 598, Isparta'da 16 bin 510, Burdur'da ise 9 bin 198 ünite kan bağışı yapıldı. 2015'in bitimine 2 ay kala 70 bin 306 ünite kan bağışı gerçekleştirdik" dedi.

BAĞIŞLAR TÜRKİYE ORANININ ÜZERİNDE

Antalya bölgesindeki kan bağışında iklimsel nedenlerden dolayı temmuz, ağustos ile aralık, ocak ve şubat aylarında ciddi düşüş olduğunu vurgulayan Uyanık, "Temmuz ve ağustos aylarında aşırı sıcaktan dolayı kan bağışında ciddi düşüş yaşıyoruz. Kış aylarında kan bağışının azalmasının başlıca sebebi insanların grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla mücadele ederek antibiyotik kullanması. Bu olumsuzluklara rağmen bağış oranımız Türkiye standartlarının üstünde" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Akdeniz'in kan bağışı raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN