Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Umuda 'kar yağmadı'

Korkuteli Karyağdı Armudu'nun ilçede ne kadar zamandır üretiminin yapıldığı ile ilgili belge bulunamayınca devreye antropologlar girdi

Giriş Tarihi: 1.11.2015
Umuda 'kar yağmadı'
Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB) yöresel ürünler konusundaki atağı devam ediyor. YÖREX ile tüm Türkiye'de yöresel ürünler ve coğrafi işaretler konusunda farkındalık yaratan ATB, bölgenin yöresel ürünlerinin hakkını korumak için de harekete geçti.

KARYAĞDI ARMUDU

Yöresel ürünleri korumanın en önemli yolu bu ürünlere coğrafi işaret kazandırmaktan geçiyor. Finike Portakalı ve Döşemealtı Halısı olmak üzere iki coğrafi işaret taşıyan yöresel ürüne sahip olan Antalya'da ATB öncelikle Tavşan Yüreği Zeytin için başvuruda bulundu. ATB'nin ikinci hedefi ise 'Korkuteli Karyağdı Armudu' oldu.

ANTROPOLOG GELDİ

Türk Patent Enstitüsü'ne Korkuteli Karyağdı Armudu için başvuruda bulunan ATB'den bu ürünün geçmişine yönelik bir belge istendi. ATB, valilik ve kaymakamlıkla iletişime geçmesine karşın tarihi belge bulamadı. Bunun üzerine Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nden Antropolog Yrd. Doç. Dr. Kadriye Şahin'den yardım istendi. Şahin, Korkuteli'ye gelerek incelemelerde bulundu. Hem armut üreticileriyle hem de bölgede yaşayan yaşlı vatandaşlarla görüşen Şahin'in hazırlayacağı rapor, Karyağd�� Armudu'nun kaderini belirleyecek. ATB Başkanı Ali Çandır, süreçten umutlu olduklarını söyledi. Çandır, Şahin'in Karyağdı Armudu üretiminin ne kadar zamandır Korkuteli'de yapıldığı ile ilgili araştırmasının raporuyla birlikte başvuru işlemlerinin tamamlanacağını söyledi.

20 ÜRÜN VAR

ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya'da coğrafi işaret alabilecek 20 ürün olduğunu açıkladı. Tavşan Yüreği Zeytini için 2 yıl önce başvuruda bulunduklarını ve cevap beklediklerini anlatan Çandır, "Bölgemizin yöresel ürünlerinin coğrafi işaret alarak korunmasını önemsiyoruz. Manavgat Susamı konusunda da Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası'nın başvurusu oldu. Onun için de işlemler sürüyor" dedi.

İŞARET ALABİLECEK ÜRÜNLER LİSTESİ
Akseki Andız Pekmezi
Akseki Tahta Kaşığı
Alanya İpek Dokuma Şalları
Antalya Bergamot Reçeli
Antalya Karpuz Kabuğu Reçeli
Antalya Turunç Reçeli
Antalya Tavşan Yüreği Zeytini (Cİ çalışması yapılıyor - ATB)
Elmalı Leblebisi
Gündoğmuş Yayla Balı
Korkuteli Yanık Dondurması
Korkuteli Karyağdı Armudu (Çalışması yapılıyor- ATB)
Manavgat Belen Ovası Karpuzu
Manavgat Susamı (Cİ çalışması yapılıyor - MATSO)
Antalya Mor Üzümü
Çandır Fasulyesi
Finike Portakalı - (Coğrafi İşaretli)
Döşemealtı El Halısı - (Coğrafi İşaretli)
Antalya Piyazı (fasulye,tahin,tuz,limon, yumurta vb. ürünlerin denge düzeyleri)
Arap kadayıfı
Hibeş

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Umuda 'kar yağmadı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN