Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4x4'lük zafer

Giriş Tarihi: 3.11.2015
4x4'lük zafer

AK Parti, Türkiye'de olduğu gibi genel seçimi , Isparta ve Burdur'dan oluşan Batı Akdeniz'de de ezici bir üstünlükle kazandı

AK Parti, Türkiye'de olduğu gibi genel seçimi Antalya, Isparta ve Burdur'dan oluşan Batı Akdeniz'de de ezici bir üstünlükle kazandı. AK Parti, TBMM'de 21 koltuğa sahip olan Batı Akdeniz'den 11 milletvekili çıkartırken, 7 Haziran seçimlerine oranla milletvekili sayısı 'da 2, Burdur'da ise 1 arttı. Antalya milletvekili dağılımı AK Parti 7, CHP 5 ve MHP 2, Isparta'da AK Parti 2, CHP ve MHP 1'er milletvekili, Burdur'da AK Parti 2 ve CHP 1 milletvekili şeklinde oldu. Antalya'da AK Parti'nin oy oranı 6.43 puan artarken, bu artış Isparta'da 9.04 ve Burdur'da 7.65 puan oldu.

ÇAVUŞOĞLU FARKI

Antalya'da tüm ilçelerde AK Parti'nin oy oranları arttı. En ciddi artış Alanya'da yaşandı. Mevlüt Çavuşoğlu'nun yeniden aday olmasının etkisi hissedildi. Alanya'da AK Parti'nin oy oranı 8.64 puan arttı. AK Parti'nin Alanya'da oy oranı, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 49.49'a çıktı. Neredeyse her iki Alanyalıdan biri 'AK Parti' dedi. En yüksek artışın olduğu diğer ilçeler, 7.4 puan ile Aksu ve 7.30 puanlık artışla Manavgat oldu. Bu artış, Manavgat'ın adayı olan İbrahim Aydın'ı meclise taşıdı. AK Parti'nin oyları Gündoğmuş'ta 7.28 ve Kepez'de 7.12 puan arttı.

MHP KEMER'DE 'GÜL'EMEDİ

Antalya'da sadece Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelerinde ilk sırayı CHP'ye bırakan AK Parti, 7 Haziran'da CHP'nin önde olduğu Kemer'de ise birinci parti oldu. Kemer'de belediye başkanlığı koltuğuna sahip olan MHP, genel seçimlerde bu ilçede üçüncü parti olabildi. Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün eşi Neşe Gül'ün milletvekili adayı olmasının Kemer'deki düşüşte büyük etkisi olduğu ileri sürüldü.

MHP ALANYA'DA KAYBETTİ

MHP Kemer'de yaşadığı kan kaybını Alanya ve Korkuteli'de de yaşadı. Yerel yönetimde MHP'li yönetimlerin olduğu Alanya ve Korkuteli'de de üçüncü parti olabildi. Bu durum belediye başkanlarının durumunu sorgulatır hale getirdi. Özellikle Alanya'daki düşüş düşündürücü bulundu. MHP'nin tüm ilçelerde oy oranları düşerken, en ciddi kayıp 6.98 puanla Alanya'da meydana geldi. Antalya'da seçimin kaybedeni MHP olurken 2007 yılından beri son 3 seçimdir Antalya'da 3 milletvekili ile temsil edilirken bu seçimde bu rakam 2'de kaldı.

CHP İKİ İLÇEDE GERİLEDİ

Seçim döneminin en çok çalışan milletvekili adaylarından olan MHP'nin 3'üncü sıra adayı Tarkan Akıllı bu sonuçlarla meclis dışı kaldı. Tarkan Akıllı, yaklaşık 7 bin oyla koltuğunu AK Parti'nin 7'nci adayı Atay Uslu'ya kaptırdı. Yerel yönetimde CHP'li başkanların olduğu Manavgat, Döşemealtı ve İbradı ilçelerinde genel seçimlerde sandıklardan ilk sırada AK Parti çıktı. CHP'nin ise Döşemealtı, Manavgat ve Serik'te oy oranlarında düşüş yaşandı. Özellikle CHP'li belediye başkanlarının yönettiği Döşemealtı ve Manavgat'taki düşüş dikkat çekti.

HDP KEPEZ'DE YARALI

HDP ise 19 ilçenin tamamında oyları düşen bir diğer parti olurken, en çok kan kaybettiği ilçeler 2.43 ile Kemer ve 2.05 ile Kepez oldu. Kepez'de yaşanan düşüş, HDP'nin milletvekili çıkartamamasına etki etti. HDP İbradı'da 8, Akseki'de 28, Gündoğmuş'ta 31, Burdur'un Kemer ilçesinde 1 ve Isparta Yenişarbademli'de de 3 oy alabildi. HDP'nin Antalya'da 7 Haziran'da aldığı 96 bin 763 oy, bu seçimde 82 bin 84'e geriledi. Bu düşüşle birlikte HDP'nin adayı Saruhan Oluç, TBMM'de temsil hakkını bin oy farkla kaçırdı.

MHP ISPARTA'DA ÜÇÜNCÜ SIRADA
Hem Isparta'da, hem de Burdur'da ise CHP ve MHP oylarında düşüş yaşandı. En ciddi kaybı Isparta'da MHP yaşadı. MHP'nin oy oranında 5.42 puan düşüş yaşanan Isparta'da, CHP de 2.07 puan kayıp yaşadı. Belediye Başkanı MHP'li olan Isparta'da MHP üçüncü parti oldu. Burdur'da ise CHP'nin oy oranında 2.31 ve MHP'nin oy oranında 3.53 puan düşüş yaşandı.

BUCAK'TA REKOR ARTIŞ
Burdur'da daha önce CHP'nin önde olduğu merkez ilçede ve Karamanlı'da AK Parti ilk sırayı kaptı. Isparta'da ise Gönen ilçesinde zirveyi AK Parti devraldı. Isparta'da tüm ilçelerde AK Parti birinci parti olurken, Burdur'da ise sadece Yeşilova ilçesinde CHP ilk sırada yer aldı. Diğer ilçelerde ise AK Parti zirve yaptı. AK Parti'nin oy oranında en büyük artış 10.31 puan ile Bucak'ta yaşanırken oy oranı yüzde 61.35'e ulaştı. Bir diğer rekor artış 10.04 puan ile Isparta Eğirdir'de yaşandı. Isparta'da Şarkikarağaç'ta AK Parti'nin oyları 9.77 puan, Yalvaç'ta 9.45 puanlık rekor artışla yükselişe geçti. AK Parti'nin oyları Burdur Çavdır'da 9.50 ve Gölhisar'da 9.32 puan artışla dikkat çekti.

GÜNDOĞMUŞ'A GÜN DOĞDU
Başbakan Ahmet Davutoğlu Antalya'da yaptığı mitingte, en çok oy oranına sahip ilçeye bir ay içinde ziyarette bulunacağını açıklamıştı. Davutoğlu, "Ben 1 Kasım akşamı televizyonda takip edeceğim, davetiyeyi kim gönderirse, en yüksek oy oranını hangi ilçe çıkarırsa ona geleceğim. Söz veriyorum, Antalya'da en yüksek oy oranını hangi ilçe verirse bize o ilçeye bir ay içinde ziyarette bulunacağız" demişti. Seçim sonuçlarına göre bu 'daveti', Gündoğmuş gönderdi. Gündoğmuş'ta AK Parti'nin oy oranı yüzde 55.78 oldu. Onu yüzde 54.32 ile Akseki takip etti. AK Parti'ye verilen oy sayısında ise Kepez 129 bin oyla ilk sırada. Muratpaşa 89 bin ve Alanya 79 bin oyla onu takip etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4x4'lük zafer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN