Antalya'da G20 alarmı verildi

15-17 Kasım'da Belek'te gerçekleştirilecek G20 Zirvesi için alınan olağanüstü tedbirler açıklandı. Özellikle trafik akışı için alarm verildi

Giriş Tarihi: 6.11.2015
Antalya'da G20 alarmı verildi
G20 Liderler Zirvesi öncesi Antalya'da olağanüstü tedbirler alındı. Antalya Valisi Muammer Türker başkanlığında toplantı yapıldı, Genel Eylem Master Planı üzerinde çalışıldı. Trafikten Sorumlu Antalya İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cem Gencer, trafikte alınan tedbirleri açıkladı. Gencer, 15-17 Kasım tarihleri arasında Belek Turizm Merkezi'nde yapılacak G20 Zirvesi öncesinde trafikte alarm verdiklerini ve bölgede zorunlu olmadıkça trafiğe çıkılmamasını önerdi.

YASAKLAR BAŞLIYOR


Emniyet Müdür Yardımcısı Gencer, 8 aylık çalışma sonunda G20 Zirvesi öncesinde trafikte alınan önlemleri tek tek anlattı. İlk olarak kamyon ve ağır vasıtalar için alınan yasakları anlatan Gencer, "9-19 Kasım tarihleri arasında Antalya ile Serik bölgesine TIR, kamyon gibi benzeri araçların girişine gece 00.00 ile 06.00 arasında trafik ekibi nezaretinde izin verilecek. Bu saatler dışında kesinlikle kamyonların geçişine izin verilemeyecek" dedi. Cem Gencer, G20 Zirvesi dolayısıyla 13-17 Kasım tarihleri arasında Antalya-Serik yolunda trafik akışının tek şeritten verileceğini kaydetti. Antalya-Serik istikametine gidiş yolunun G20 Zirvesi dolayısıyla protokol yolu olarak ayrıldığını belirten Gencer, "Trafikte aldığımız önlemler nedeniyle 13 Kasım tarihiden itibaren Demokrasi Kavşağı ile Belek Kavşağı arasında trafiği yolun kuzey kısmından geliş ve gidiş olarak vereceğiz. Yolun güney bölümü ise trafiğe kapatılacak ve burası sadece G20 için kullanılacak. Bu nedenle zirve boyunca zorunlu olmadıkça vatandaşlarımız bu yolu kullanmasın" diye konuştu.

LİDERLER İÇİN KAPANACAK


Gencer, G20 Zirvesi kapsamında liderlerin Antalya'dan Belek'e gidişleri sırasında ise Demokrasi Kavşağı ile Belek yolu kavşağı arasında trafiği komple kapatacaklarını vurguladı. Havalimanından Belek yol kavşağı arasında kalan bölümde 27 kavşakta trafik ve asayiş ekiplerinin bulunacağını da kaydeden Gencer, "Trafik açısından tüm önlemler alındı. Bir saliselik bile aksama yaşanmaması için 270 eskort ve bin 400 trafik polisi 24 saat aralıksız çalışacak" ifadelerini kullandı.

HEYETLER 11'İNDE GELİYOR


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu iki gün boyunca zirveye katılacak liderlerle başbaşa ve küçük gruplar halinde toplantılar yapacak. Liderler ve beraberindeki heyetlerin 10 bin kişiyi bulması öngörülürken, yabancı heyetlerin ayın 11'inde zirvenin gerçekleşeceği 'güvenli bölgeye' gelmeye başlaması bekleniyor. Zirveyi takip edecek basın mensubu sayısı ise 3 bine ulaştı. Belek'teki 46 otelin 30'u toplantılar ve heyetlerin konaklaması için özel güvenlik tedbirleri ile donatılmış durumda.

İŞTE KAPANACAK YOLLAR

10-17 Kasım tarihlerinde trafiğe kapatılacak yollar şöyle: "Belek'te Turizm Caddesi, Alan Caddesi, D-400 karayoluna çıkan Köprübaşı Caddesi. Kadriye'de Turizm Caddesi'ne çıkan tüm yollar. Aşağı Kocayatak'ta Aşağı Kocayatak Mahallesi, Kumköy Mahallesi, Çamlık Caddesi üzerinden Alan Caddesi ve Turizm Caddesi'ne inen caddeler. Eminceler Köyü yolundan Köprübaşı Caddesi üzerinden Turizm yolu. Atatürk Caddesi üzerinden Alan Caddesi'ne çıkan yollar. Aşağı Çatma'dan Turizm ve Atatürk Caddesi'ne çıkan tüm yollar ile Çakallık'tan Atatürk ve Alan Caddesi'ne çıkan tüm yollar."

10 BİN BROŞÜR HALKA DAĞITILDI

Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Uğur Güçlü, zirve boyunca Belek ve Kadriye'de yerleşik yaşayan vatandaşların mağdur olmaması için trafiğe kapatılan ve emniyet tedbirlerini anlatan 10 bin broşürün vatandaşlara dağıtıldığını açıkladı. Güçlü, "Belek ve Kadriye'de evlerin önünde mobil ekipler olacak, vatandaşlarımıza evlerinden çıkışta bu ekipler eşlik edecek" dedi. Zirve süresince kırmızı, yani steril bölgeye görevlilerin dışında kimsenin giremeyeceği, otellerde çalışanlara ise alternatif yollar yaratıldığı kaydedildi.

12 BİN POLİS GÖREV ALACAK

Emniyet Müdür Yardımcısı Gencer, G20 Zirvesi boyunca Antalya'da bin 400 trafik 12 bin normal olmak üzere toplam 13 bin 400 polisin görev yapacağını da açıkladı. Havalimanına transferlerde ve Belek-Antalya yolunu kullanacak olanların normal saatten en az 3 saat önce yola çıkmaları gerektiğini de belirten Gencer, "Antalya- Belek yolunda tek şeritte saatte bin 300 araç geçişi olmaktadır. Yolun bir saat trafiğe kapanması 35 kilometre, 20 dakika kapanması ise 15 kilometre kuyruk demektir. Vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça bu tarihler arasında bu yolu kullanmasınlar" dedi.

13 BİN KATILIM 11 BİN PERSONEL

G20 Liderler Zirvesi'ne, 1000'i Türk heyet üyesi olmak üzere toplam 13 bin kişi katılacak. Zirve için 11 bin personel görevlendirildi. Zirve için hazırlık toplantısı, Vali Muammer Türker başkanlığında Uygulama Oteli'nde yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da G20 alarmı verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN