Şoförlere diploma

Giriş Tarihi: 10.11.2015
Şoförlere diploma

Antalya'da toplu ulaşım şoförleri, Anadolu Üniversitesi müfredatına göre 3.5 aylık eğitimden geçerek sertifikalandırılacak. Diploması olmayan çalışamayacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşım esnafının eğitimi için düğmeye bastı. 'Özgecan düzenlemesi' olarak bilinen toplu taşımacılık yönetmeliklerindeki değişikliğe giden Antalya Büyükşehir Belediyesi, yine bir ilke imza atıyor. Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Hülya Atalay, şoförlerin eğitimine önem verdiklerini belirterek, "Türkiye'de ilk defa toplu taşıma şoförlerine eğitim vererek, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir sertifika veriyoruz. Bunu ASMEK ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün işbirliğiyle yapıyoruz" dedi.

2 YILA DENK

Anadolu Üniversitesi'nde 2 yıllık Yolcu Otobüsü Kaptanlığı Meslek Yüksekokulu'nun eğitim kadrosuyla irtibata geçtiklerini anlatan Atalay, "2 yıllık müfredatlarını biz ortak bir çalışma ile 3.5 aylık bir eğitim sürecine indirdik. Toplu taşımada çalışan şoförlere iletişim, araç kullanma, tavır ve davranış, kılık kıyafet dahil her konuda 3.5 ay süren bir eğitim programımız başladı" diye konuştu. İlk grup eğitimler tamamlanırken, 3.5 aylık eğitimlerini başarıyla tamamlayan şoförler sertifikaları aldı. Eğitimler ara vermeden devam ederken, ikinci grup şoför eğitimleri de başladı. Bunun uzun soluklu bir program olacağının altını çizen Atalay, "Hedefimiz 2 yıl sonra toplu taşımada çalışan tüm şoförlerin bu eğitimden geçmiş ve MEB sertifikalı olması. Bu eğitimi şimdi alıp elinde sertifikası bulunanlar ileride herhangi bir açık olması durumunda şoför olarak rahatlıkla başvururlar ve bizler de rahatlıkla onların çalışmasına izin veririz" ifadelerini kullandı.

YÜKTEN 1.6 MİLYONLUK GELİR
Burdur Tren Garı'ndan bu yılın 6 aylık bölümünde yapılan yük taşımacılığından 1 milyon 600 bin lira gelir elde edildi. 2004 yılı kasım ayında sona eren yolcu taşımacılığının ardından gara sadece yük vagonları geliyor. 2013 yılında 9 bin 480 vagonla 299 bin ton yük taşınan garda, 2014 yılında 10 bin 856 vagonla 350 bin 500 ton yük taşındı. 2015 yılının 6 aylık bölümünde ise 3 bin 430 vagonla 110 bin 400 ton yük taşımacılığı yapıldı. Yük taşımacılığından 2013'te 3 milyon 799 bin, 2014'te 4 milyon 804 bin, 2015 yılının 6 aylık bölümünde ise 1 milyon 600 bin lira gelir elde edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şoförlere diploma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN