Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ustaların festivali

Giriş Tarihi: 10.11.2015
Ustaların festivali

17-29 Kasım'daki Uluslararası Antalya Piyano Festivali için Büyükşehir Belediye Başkanı Türel ile Festivalin Sanat Yönetmeni Aykal basın toplantısı düzenleyerek bilgiler verdi

Bu yıl 16'ncı kez gerçekleşecek Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 17-29 Kasım tarihleri arasında klasik müzik ve caz dünyasından birçok yıldızı müzikseverlerle buluşturacak. Festivalin tanıtım toplantısı, Akra Barut Otel'de gerçekleşti. Festivalin Sanat Yönetmenliği görevini üstlenen Orkestra Şefi Gürer Aykal ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, festivalle ilgili bilgi verdi. Tanıtım toplantısı öncesi, Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinden Şerife Nur Özcan piyano çaldı. Aynı zamanda festival kapsamında da Çanakkale Türküsü eserini icra edecek Özcan'ın anlamlı performansı büyük ilgi gördü.

2 HAFTALIK MÜZİK BAYRAMI

Festivali 2 haftalık bir müzik bayramı olarak nitelendiren Türel, Piyano Festivali'nin bu yıl kendini aştığını belirterek, "Bugüne kadar düzenlediğimiz piyano festivalleri içerisinde, bir çok bakımdan farklı bir festivali yaşamış olacağız. Dünya çapında sanatçılarımız, müziğin ustaları büyük bir program için Antalya'da olacak. 13 konser, 8 ustalık sınıfı, 3 seminer, 5 söyleşi ve 19 atölye çalışması ile bugüne kadar Antalya'daki en büyük müzik etkinliklerinden birisi olacak" dedi. Festivalin kapanışı ile Antalya Film Festivali'nin açılışının yapılacağını hatırlatan Türel, G20 Zirvesi'nden dolayı yaşanan erteleme nedeniyle, festivalin önceki yıllara oranla süre olarak kısaldığını ifade etti. Ertelenmeden önceki programa göre açılış konserini de yaşayan en büyük orkestra şefleri arasında gösterilen ünlü Hint orkestra şefi Zubin Mehta'nın yöneteceği öğrenildi.

HIRVAT PİYANİST

Festival için Hasan Uçarsu'ya özel sipariş edilen Çanakkale Savaşı'nın 100'üncü yıldönümü temalı beste de festival kapsamında ilk kez seslendirilecek. Eseri, Gürer Aykal yönetimindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası seslendirecek. Bu konserin solistliğini ABD'de sanat eleştrimenlerinden tam puan alan Hırvat piyanist Martina Filjak üstlenecek.

RADYOLARDA ÇALINACAK

Gürer Aykal ise festivalin önemli bir kimliğinin de eğitim olacağını vurguladı. Aykal, Türkiye'nin çeşitli konservatuar okullarından gelecek olan 120 piyano öğrencisinin festival boyunca, dünyaca ünlü piyanistlerle çalışma yapacağını belirtti. Aykal, festivaldeki konserlerin, diğer ülkelerin radyolarında da çalınacağını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ustaların festivali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN