Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerji yatırımına milyarlık onay

Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu verdiği sözü tuttu. EPDK, Antalya ve çevresinde 1 milyar 850 milyon liralık dev elektrik yatırımına onay verdi

Giriş Tarihi: 13.11.2015
Enerji yatırımına milyarlık onay
Antalya ve çevresinde elektrik alanındaki sorunları tamamen çözecek adım atıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin enerji yatırımları için yıllık 370 milyon olmak üzere 5 yılda toplam 1 milyar 850 milyon TL'lik yatırım bütçesine onay verdi. Daha önce yıllık 92 milyon lira olan elektrik yatırım bütçesi böylece 4 kat birden artmış oldu. Dev elektrik yatırımlarından Antalya'nın yanı sıra Isparta ve Burdur'un da yararlanacağı açıklandı.

TARIM VE TURİZM

Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ yetkilileri, hazırladıkları 5 yıllık master plan ile Antalya'nın elektrik konusunda tamamen rahatlayacağı müjdesini verdi. Önümüzdeki 5 yılda yapılacak yatırımlarla Antalya'nın 2 can damarı turizm ve tarım sektörlerinin elektrikle ilgili sıkıntılarının tamamen çözüleceği, örnek olarak gerilim düşmesi gibi sorunların artık tarihe karışacağı bildirildi.

KÖYLER VE YAYLALAR

Bütçesi onaylanan 5 yılda elektrik yatırımlarının turizm ve tarımla sınırlı kalmayacağı vurgulanarak, "Yatırımlar Antalya ve çevresinin dört bir köşesini rahatlatacak. Özellikle köyler ve yaylalarda yaşanan elektrikle ilgili sıkıntılar da yeni yatırımlar ile artık ortadan kalkacak. Antalyalılar artık arıza kaynaklı elektrik kesintilerini de unutacak" açıklaması yapıldı.

YER ALTI ŞEBEKESİ

Bir müjde de şehir merkezleri ve turizm bölgelerine veren konunun yetkilileri, "Yeni dönemde bu bölgelerdeki havai hatlar yer altına alınacak. Böylece hem görüntü kirliliği son bulacak hem de şehir çok daha modern bir elektrik şebekesine kavuşmuş olacak" dedi.

AKILLI ELEKTRİK

4 kat artan yatırımların, yüksek teknolojiyi de beraberinde getireceği vurgulanırken, Antalya'nın 'Akıllı Elektrik Şebekesi Altyapısı' ile donatılacağı, böylece kesintiler ve çalışmaların çok daha hızlı bir şekilde sonuçlandırılacağı bildirildi. Öte yandan akıllı şebeke yatırımlarını kapasite arttırımı, yenileme ve iyileştirme çalışmaları ile yeni trafo merkezleri yapımı gibi projelerin takip edeceği açıklandı.

ÇAVUŞOĞLU SÖZ VERMİŞTİ
AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya milletvekili adayları 1 Kasım seçimleri öncesinde Antalya'nın elektrik ihtiyacı ile ilgili sıkıntıların farkında olduklarını söylemiş ve bu sorunların çözüleceği sözünü sıklıkla tekrar etmişlerdi. Çavuşoğlu ve yeni seçilen vekillerin bu sözü böylece, seçimlerin üzerinden daha 2 hafta geçmeden gerçekleşmiş oldu. Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, 1 Kasım seçimleri öncesinde açıkladıkları projelerin arkasında olduklarını ve gerek ulusal bazda gerekse Antalya özelinde verdikleri sözleri birer birer gerçekleştireceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji yatırımına milyarlık onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN