Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MAKÜ davası sonuçlandı

Giriş Tarihi: 13.11.2015
MAKÜ davası sonuçlandı
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) eski Rektörü Gökay Yıldız ve Genel Sekreter Hüseyin Göz'ün döneminde yaşanan 'zimmet, güveni ve görevi kötüye kullanma' iddiaları üzerine Burdur Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden ve 5 yıl süren dava sonuçlandı .

CEZASI ERTELENDİ

Karar duruşmasında MAKÜ eski Genel Sekreteri Hüseyin Göz ile memurlar F.K. ile M.A.S. görevi kötüye kullanma suçlarından 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezalar iyi halden 10 aya düşürüldü ve 5 yıl süre ile ertelendi. Göz'ün Genel Sekreter olmadan önce Yemek Yürütme Kurulu Başkanlığı yaptığı dönemde işe alınan şirket elemanı İ. Ağruslu ise 3 yıl 4 ay hapisle cezalandırıldı. Yemek Yürütme Kurulu üyeleri Kemal Gürhan, Halil Öz ve Mehmet Kaya'nın ise beraatlarına karar verildi.

NASIL OLMUŞTU?

5 yıl önce Gökay Yıldız'ın rektörlüğü döneminde Sayıştay denetçileri merkez mutfağında yüklü miktarda para açığı tespit etmiş ve konu yargıya taşınmıştı. Birçok kurul üyesinin evlerine polis baskını düzenlemiş, üniversitede bir çok evrağa el koyulmuştu. Tutuksuz yargılanan Yemek Yürütme Kurulu üyeleri mahkemede Genel Sekreter Göz ve Rektör Yıldız'ın isimlerini vererek savunma yapmışlar, mahkeme de YÖK'ten yargılama izni istemişti. Dava başlangıcından bu yana 3 reis değiştiren Burdur Ağır Ceza Mahkemesi YÖK ile yazışmasında yargılama sürecinin devam ettiği bilgisinden haraketle gelecek kararı beklemişti. Danıştay Kurulu eski Genel Sekreter Göz için zimmete yada irtikaba sebebiyet vermekten yargılama izni verirken, eski Rektör Gökay Yıldız için yargılama izni vermemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MAKÜ davası sonuçlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN