Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tanıtımın zirvesi: G20

Antalya'nın mükemmel bir organizasyonla altından kalktığı G20 Zirvesi ve liderlerin memnuniyeti şehre klasman atlattı. Tanıtıma ise paha biçilemiyor

Giriş Tarihi: 18.11.2015
Tanıtımın zirvesi: G20
Dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 85'ini temsil eden dünyanın en büyük 19 ekonomisi ve Avrupa Birliği'ni buluşturan G20 Zirvesi sona erdi. Antalya dünyanın en zor organizasyonundan alnının akıyla çıkmayı başardı. G20 ülkelerinin yanı sıra Azerbaycan'ın da aralarında bulunduğu misafir ülkelerle birlikte zirveye 26 ülke ve 7 uluslararası örgüt katıldı. Zirve organizasyonu için 6 bin oda kapasiteli 15 otel ayrılırken, toplam 40 bin görevli zirve için çalıştı.

DÜNYA GÖZÜNÜ ÇEVİRDİ

Delege, açılım grupları temsilcileriyle birlikte zirveye 10 bin kişi katıldı. Akredite olan yerli ve yabancı 3 bin basın mensubuyla bu sayı 13 bine ulaştı. Zirveyi takip etmek için akredite olan canlı yayın basın aracı sayısı ise 60 oldu. Tüm dünya medyası gözünü zirvenin yapılacağı Antalya'ya çevirdi. Sadece ulusal bazda yapılan yayın sayısı bile şaşırttı. Ajans Press'in hazırladığı rapora göre, zirve hakkında 11-16 Kasım tarihleri arasında yazılı basında tam 3 bin 649 haber yapıldı. Zirve, sosyal meydanın da gündeminin ana maddesi oldu. Twitter'ın resmi hesabı Policy'den yaptığı açıklamaya göre, G-20 Zirvesi'nin düzenlendiği tarihlerde dünya çapında 1 milyonun üzerinde paylaşım yapıldı. Yapılan analize göre, atılan tweet sayısı, dakikada 630'a kadar çıktı. G20'nin Twitter'da zirve yaptığı tarih 16 Kasım saat 15.00'te ABD Başkanı Barack Obama'nın konuşma yaptığı saatler oldu.

LİDERLER HAYRAN KALDI

Zirve Antalya için inanılmaz bir tanıtım şansı yarattı. Zirvenin Antalya'ya kazandırılmasında büyük emeği olan Dışişleri eski Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın ev sahipliği yaptığı G20 Zirvesi'nin ve ev sahibi olarak Antalya'nın dünya liderlerini hayran bıraktığını söyledi.

MİSAFİRPERVER TÜRKİYE

Organizasyonun başarılı geçtiğini ifade eden Çavuşoğlu, Antalya'ya gelen misafirlerin hayranlıklarını gizleyemediğini ifade etti. Çavuşoğlu, Antalya zirvesinin konular bakımından da farklı bir G20 olduğuna değindi ve ekledi: "Muhteşem bir G20 Zirvesi gerçekleştirdik ve Antalyalılar olarak elimizden geldiği kadar misafirperverliğimizi göstermeye çalıştık."

ANTALYA'YI KONUŞTULAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de "Bize intikal eden bilgilere göre, liderler ve misafirlerimizin fevkalade mutlu olması, bizi son derece onurlandırılmıştır. Liderlerle yapılan görüşmelerde, gündemin en önemli konuşulan konusu, Antalya'nın misafirperverliği ve organizasyonun mükemmelliği olmuştur" ifadelerini kullandı.

BAŞKA BİR KATEGORİYE GİRDİK
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise G20 Zirvesi'nin dünyada en önemli 3 organizasyondan biri olduğunu belirterek, "Bu zirve artık Antalya'yı başka bir kategoriye, başka bir sınıfa sokmuştur" dedi. Zirvenin etkilerinin uzun vadede hissedileceğini anlatan Ayık, zirvenin en önemli katkısının dünya genelinde yapılan tanıtım ve güvenlik vurgusu olduğunu sözlerine ekledi. TÜROFED Başkanı Ayık, Türkiye'nin büyük bir organizasyondan yüz akıyla çıktığını da ifade etti.

TÜM KONGRELERİ YAPABİLİRİZ
Kongre turizminde en önemli fuar olan Barcelona EIBTM Fuarı'na katılan Antalya Kongre Bürosu Genel Müdürü Sinan İnan ise Barselona'da G20 Zirvesi'nin katkısının hissedildiğini söyledi. İnan, güvenliğin en yüksek seviyede olduğu G20 Zirvesi'nin resmi kongrelerin zirvesinde yer aldığını dile getirerek, "Genel görüş, 'G20'yi yaptıysanız, tüm kongreleri yaparsınız' oldu. Antalya hakkında bilgi almak isteyenler standa gelerek bilgi almak istiyor. Bütün randevular dolu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tanıtımın zirvesi: G20
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN