Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 milyonluk zararı Akaydın ödeyecek

Giriş Tarihi: 19.11.2015
2 milyonluk zararı Akaydın ödeyecek

Sayıştay, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın'a kamuyu zarara uğrattığı gerekçesi ile 2.1 milyon lira zimmet çıkardı. Akaydın ortaya çıkan zararı tek başına ödeyecek

Sayıştay, Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın'a kamuyu zarara uğrattığı gerekçesi ile münferiden (tek başına) 2 milyon 181 bin lira zimmet çıkardı. Karar Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Akaydın'a tebliğ edildi. Zimmet kararında, Akaydın'ın elektronik bilet sistemi ihalesinin iptalinden sonra Büyükşehir Belediyesi lehine işlem yapmadığı gibi yüklenici firmanın yüzde 2'lik idare payını da alarak işlerine devam etmesine göz yumduğu belirtildi. Yüklenici firmanın belediyeye ödemesi gereken payı ödememesi nedeni ile oluşan 2 milyon 181 bin 156 TL kamu zararının Mustafa Akaydın'a münferiden ödettirilmesine karar verildi. Akaydın temyiz başvurusunda bulunmadığı için karar kesinleşti ve kendisine ödeme ile ilgili tebligat gönderilerek 'ivedi şekilde ödeme yapılması' istendi.

HİÇBİR İŞLEM YAPMADI

Kararda 'Toplu Taşıma Ücretlendirme Otomasyonu ve Araç Takip Sistemlerinin Yazılım ve Montajını Yaparak İşlettirilmesi' ihalesinin iptal edilmesi ile ilgili Sayıştay kararında ihalenin iptalinin ardından yüklenici firma ve özel halk otobüsleri tarafından fiili bir durum oluşturulduğu kaydedildi. Akaydın yönetiminin bu duruma göz yumduğu belirtilen kararda, yüklenici firmanın aylık gerçekleşen taşıma bedellerinin yüzde 2'sini idareye vermeyi, yüzde 3 payı ise taşıma bedeli olarak kendisine almayı taahhüt ettiği halde, ihalenin iptalinin ardından oluşturulan fili durum ile Büyükşehir Belediyesi'nin alması gereken payı da kendisinin aldığı kaydedildi.

2 MİLYON TL KAMU ZARARI

Yüklenici firmanın bu dönem 4 milyon 621 bin TL gelir elde ettiği vurgulanan kararda, "İdarenin göz yumduğu bu fiili durum neticesinde belediye KDV dahil 2 milyon 181 bin 156 TL gelirden yoksun bırakılmıştır" denildi. Kararda ayrıca, imtiyaz verme hakkına sahip olan Büyükşehir Belediyesi'nin, Akaydın yönetiminin bu tutumu ile sistemin dışına itildiği ifade edildi. Kararda neden olunan kamu zararı tutarı olan 2 milyon 181 bin 156 TL'nin Mustafa Akaydın'a münferiden hüküm tarihinden itibaren işleyecek faizleri ile ödettirilmesine hükmedildiği bildirildi. Sayıştay ayrıca, Mustafa Akaydın'ın yüklenici firmanın toplanan paraları usulsüz kullanımı nedeni ile alınması gereken faizi almadığı için de kamuyu zarara uğrattığına karar verdi. Bu kamu zararı olan 18 bin 13 lira da münferiden Akaydın'dan tahsil edilecek.

KARAR KESİNLEŞTİ
Akaydın temyiz başvurusunda bulunmadığı için her iki karar da kesinleşti ve kendisine ödeme ile ilgili tebligat gönderildi. Sayıştay Kanunu'na göre, Sayıştay ilanının hükümlerinin yerine getirilmesinden sorumlu olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, kesinleşen kararı 13 Kasım 2015 tarihinde Mustafa Akaydın'a tebliğ etti. Tebligatta ödemenin ivedi bir şekilde yapılması, ödenmemesi halinde 2004 sayılı kanun hükümlerine göre tahsil edileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 milyonluk zararı Akaydın ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN