Yörük kültürü yaşatılıyor

Büyükşehir tarafından düzenlenen ‘Batı Toroslar’da Yörükler ve Mekanları’ konulu söyleşide Yörük kültürü masaya yatırıldı

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Yörük kültürü yaşatılıyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'na bağlı Kent Müzesi Kent Belleği Merkezi'nde 'Batı Toroslar'da Yörükler ve Mekanları' söyleşisi düzenlendi. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mitat Yolcu, "Yörüklere duyarsız kalamazdık. Kent Belleği Müzesi'ndeki arkadaşlarımız özellikle antropolog, sosyolog ve arkeolog arkadaşlarımız bölgede sahaya çıkarak çalışmalar yapıyor" dedi.
Müzelere büyük önem verdiklerini de belirten Yolcu mevcut belediye binasına, yeni binaya geçildiğinde büyük bir kent müzesi kurulacağını hatırlattı. Yörüklerin hareketli yaşam kültürünün Orta Asya'dan Anadolu'ya taşındığını belirten AÜ Mimarlık Bölümü Bina Bilgisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd.
Doç. Dr. İbrahim Bakır da, "Yörük kültürü yozlaşmakta ve yok olmakta. Zaman üstü birçok değere sahip bu kültüre ait değerlerin tespit edilerek kayıt altına almak mümkünse sürdürülmesine çalışmak gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yörük kültürü yaşatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN