Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çallı Kavşağı'na dijital oylama

Büyükşehir Belediyesi yatırımlarla ilgili referandumunu djital platforma taşıdı. Çallı Kavşağı köprüsü internette oylanacak

Giriş Tarihi: 27.11.2015
Çallı Kavşağı'na dijital oylama
Mevlana Kavşağı gibi üç katlı hale getirilecek olan Çallı Kavşağı projesinde son sözü halk söyleyecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar muhtarlıklarda sandık kurarak gerçekleştirdiği yatırımlarla ilgili referandumları dijital platforma taşıyor. Antalyalılar Çallı Kavşağı'na yapılması düşünülen asma köprüyü isteyip istemediklerini internet üzerinden oylayacak. Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinde TC kimlik numaralarını girerek oy verecek olan Antalyalılar, kavşak konusunda son kararı verecek. Kavşağa 'olur' oyu verenler ayrıca kavşakta yer alan Atatürk Anıtı'nın nereye taşınacağı konusunda da oy kullanacak. Heykel için iki seçenek var: Antalyaspor Kavşağı ve Otogar Kavşağı…

ANTALYALILAR OYLAYACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Çallı Kavşağı projesiyle ilgili bilgi verdi. Halkımızın kanaatini alma biçiminin bir anket ile olacağını belirten Türel, "Sadece adrese dayalı nüfus sistemine göre kaydı Antalya'da olan vatandaşlar oy kullanabilecek. Ankette öncelikle, 'kavşak yapılsın mı' sorusuna cevap verilecek. Kavşağın yapılması yönünde oy kullanan vatandaşlar ayrıca, Atatürk heykelinin taşınması için sunulan iki alternatiften birisini de tercih edecek. Antalyaspor Kavşağı ya da Otogar Kavşağı seçeneklerinden birini tercih edecek" dedi.

6 ARALIK SON GÜN

Oylamanın dün itibariyle başladığını açıklayan Türel, "6 Aralık Pazar günü saat 17.00'ye kadar oy kullanılabilecek. Anket sonuçları anında görülebilecek" dedi. Daha önce kavşağı EXPO 2016'nın açılacağı 23 Nisan 2016'ya kadar bitirmeyi hedeflediklerini açıklayan Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün kavşakta çalışmalara bir an önce başlamak istediğini belirten Türel, "Ama ben halkımızın kararını almadan, projenin altyapısını oluşturacak UKOME kararına imza atmayacağımı söyledim" dedi. Türel, Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün jeolojik etütler ve sondajları yapmaya başlayacağını ifade etti ve "Ancak inşaat çalışmaları, halkın onayı anket ile alındıktan sonra başlayacak. Hemen 8 Aralık'ta çalışmalar başlayabilir. Ancak kavşak yapılmasın kararı çıkarsa, halkın tercihine saygı göstermek durumundayız" diye ekledi. Menderes Türel, 30 Mart seçimleri öncesinde halkın belediye yönetimine ve kararlarına katılımının önünü açacak bir anlayış sergileyeceklerini beyan ettiklerini hatırlattı. Türel bu bağlamda, raylı sistemde ikinci etap ve Şarampol'ü yayalaştırma projelerini halkın oylarına sunduklarına atıfta bulunarak, ön proje sunumunu yaptıkları Ali Çetinkaya'da da referanduma gidileceğini Kepezaltı ve Santral mahallelerindeki kentsel dönüşüm projelerinde ise hak sahipleriyle imzaladıkları protokolün birer anket görevi taşıdığını söyledi. Türel, "Halkın görüşlerine sadece seçim dönemlerinde başvurulmasından hep şikayet ederdik. Yaptığımız uygulamalar demokrasimiz adına büyük bir kazanç. Şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışımızın ileriye gitmesi önemli" dedi.

ANIT TARTIŞMASI

Genel seçimler öncesinde Çallı Kavşağı projesinin gündeme gelmesiyle, Atatürk Anıtı ile ilgili tartışmaların yaşandığını ifade eden Türel şöyle konuştu: "Sanki bizim Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e karşı bir anlayış sergilediğimiz konusunda hiçbir dayanağı olamayan iddialar gündeme getiriliyor. Antalyamıza yapacak olduğumuz hizmetlerin çeşitli nedenlerle engellenmeye çalışılması, hele Gazi Mustafa Kemal Atatürk bahane edilerek engellenmeye çalışılması, en çok Atatürtk'e haksızlıktır. Biz sözde değil, özde Atatürkçüyüz. Atatürk'ü sığ tartışmalara kurban etmeyiz. Biz Atatürkçülüğün bu ülkenin kalkınması ve gelişmesi için çalışmak olarak kabul eden bir düşünceyiz."

TÜREL'DEN KAVŞAK İSRAFI YANITI
Başkan Menderes Türel, toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Burhanettin Onat ve Narenciye Kavşaklarında da katlı kavşak ihtiyacı olduğu yönündeki bir yorum üzerine Türel şöyle konuştu: "Bir takım yatırımlar bu gün için ihtiyaç gibi gözükse de gelecekte israf olduğu ortaya çıkacaktır. Mesela İller Bankası Kavşağı'nda yonca kavşak yapılırken, Antalyaspor Kavşağı'nda da yonca kavşak isteniyordu. Ancak Antalya sahil yolunun bir gün yayalaşacağını biliyorduk ve bu nedenle böyle bir yatırımı yapmadık" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çallı Kavşağı'na dijital oylama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN