Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizden biri gibiler

BM Mülteci Yüksek Komiserliği tarafından geçici olarak Isparta'ya yerleştirilen sığınmacıların çocukları, gittikleri okullarda Türkçe öğreniyor

Giriş Tarihi: 28.11.2015
Bizden biri gibiler
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak BM Mülteci Yüksek Komiserliği'nin koordinesinde geçici olarak Isparta'ya yerleştirilen sığınmacıların çocukları, gittikleri okullarda öğrendikleri Türkçeyi iyi derecede konuşabiliyor. Ümit ettikleri yerlere gidememiş olsalar da Isparta'yı ikinci vatan olarak gören mültecilerin bazıları kiraladıkları evlerde bazıları ise pansiyonda yaşıyor.

ENTEGRASYON ÖNEMLİ

Isparta'da kendi kültürlerini yaşatmaya devam eden mültecilerin kentle entegrasyonunu ise büyük ölçüde çocukları sağlıyor. Çoğunluğu okul çağındaki sığınmacı çocuklar, gittikleri okullarda Türk arkadaşlarıyla gün boyunca birlikte oluyor, oyun oynuyor ve ders çalışıyor. Bu şekilde bir yandan Türk kültürünü tanıyan ve kendi ailesine tanıtan çocuklar, diğer taraftan gördükleri derslerle Türkçe öğreniyor. Türkçeyi bir Türk çocuktan neredeyse farksız konuşan çocukların en büyük hayali bir meslek sahibi olup, ülkelerindeki, geride bıraktıkları insanlara yardım etmek.

ÇOCUKLARIN UYUMLARI SAĞLANDI
Isparta'da en fazla sığınmacı öğrencinin bulunduğu Bağlar İlkokulunun müdür yardımcısı Salih Arslan, okulun 300 öğrencisinden 60'ının yabancı öğrenci olduğunu kaydetti. Öğrenciler arasında Sudan, Somali, Liberya, Irak, İran ve Afganistan'dan gelenler olduğunu anlatan Arslan, bu çocukların Türk öğrencilerle uyum içinde eğitim görmesi için çalıştıklarını belirterek, "Yabancı öğrencileri eşit sayıda sınıflara ayırdık. Öğrenciler arasındaki uyumu sağlamada başarılı olduk" dedi.

ÇOK ZEKİ ÇIKTILAR
Isparta'da çeşikli okullarda öğrenim gören mültece çocuklarının hepsi Türkçeyi öğrenirken çok zeki çıktı. Çocukların sınavlardan yüksek not almaları dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizden biri gibiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN