Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşil muamma

Antalya'nın yeni stadının çimleri tam bir soru işareti. 2 maç oynandıktan sonra bir bölümü değiştirilen çimler futbola izin vermiyor. Yetkililer 'Bundan sonra oynanır' uzmanlar 'Oynanırsa bozulur' diyor

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Yeşil muamma
Beşiktaş ile oynanan karşılaşma ile açılışı yapılan ve 15 gün sonra da Kayserispor maçı oynanan Antalya'nın yeni stadı, çimlerinin bozulması nedeniyle futbol oynanmasına izin vermedi. Zeminin bir bölümü getirilen 'hibrit çim' ile değiştirildi. Yetkililer Osmanlıspor karşılaşmasının da bu statta oynanabileceğini ancak bozulma riskinin bulunduğunu, bu maçın başka bir sahada oynanması halinde bir sonraki iç saha maçına tam olarak hazır hale geleceğini kulübe bildirdi.

ARA EKİM YAPILMALIYDI

Yetkililerin bu açıklamasına rağmen çim konusundaki uzmanlar aynı görüşte değil. Antalya'nın yeni stadının çimlerinin, daha önce sorun yaşanan Mersin stadının çimlerini yapan firma tarafından yapıldığı hatırlatılarak yeni döşenen çimlerde dahi en az 15-20 gün daha futbol oynanmaması görüşünü ortaya koydu. Uzmanlar ne olursa olsun ilk ekilen çimin kaldırılmaması gerektiğini, ancak ara ekip yapılarak güçlendirmenin yeni çim döşenmesinden daha etkili bir çözüm olacağını belirtti.

ANTALYA FARKLIDIR

Antalya şartlarının diğer şehirlerden farklı olduğunu belirten uzmanlar getirilen kalıpların nereden geldiğinin önemli olduğunu vurguladı. Beşiktaş maçı oynanmasaydı da benzer bir durumla karşılaşılacağının altını çizen uzmanlar, "Antalya'da golf sahalarında kullanılan çim kullanılmalı. Bugün yapılan da yanlış. Daha önce benzer durum Atatürk Stadı'nda da yaşanmış, dışarıdan getirilen çimler döşenmesine rağmen sonuç alınamamış ve hatırlanacağı gibi Antalyaspor bir devreyi deplasmanda oynamak zorunda kalmıştı. Çim kalıpları 5-10 günde adaptasyon sağlamaz. Futbolcu koşunca paramparça dağılır. Eski çim kaldırılmayacak, ara ekim yapılacaktı. Orada kötü de olsa tutan bir çim vardı ve bunda ısrar edilmeliydi" dediler.

TAKİP EDİLMESİ GEREKİYORDU
Çimlerin bugünkü durumunun Antalyaspor'un sorumluluğunda olmadığına işaret ediliyor. Buna rağmen bu zeminde Antalyaspor'un mücadele edeceği gerçeğiyle, çimler yapılırken Antalyaspor'un denetleyip yakından takip etmesi gerektiği belirtildi.

ÇİM SORUNU BİLETLERE YANSIDI
Antalyaspor'un yeni stadının çimlerinde yaşanan sorun yönetimle taraftarın da arasını açtı. Mecburen başka bir statta maçlarını oynamak zorunda kalan Antalyaspor'da yönetim satılan kombinelerin teknik olarak uyum sağlamaması üzerine geçersiz olduğunu savunarak tekrar bilet sattı. Kombinesi olan taraftarlar yeniden bilet almak durumunda kalınca Osmanlıspor maçında kapıları zorlayıp sorumluları göreve davet etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil muamma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN