'Çılgın Proje' görücüye çıktı

Giriş Tarihi: 2.12.2015
'Çılgın Proje' görücüye çıktı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 'Çılgın Proje' olarak adlandırdığı Boğaçayı Projesi'nin ayrıntılarını ilk kez STK'lar ve kamuoyu ile paylaştı

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya'nın 'çılgın projesi' Konyaaltı Boğaçayı Projesi'ni tanıttı. Projeye katkı koyan akademisyenler ve mühendislerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, projenin Antalya tarihinin akışını, ufkunu değiştireceğini, kente çok önemli bir katkı sağlayacağını belirten Türel, meslek odalarına ve STK'lara, "Gelin el ele verelim, birlikte hareket edelim, kazanan Antalya olsun" çağrısı yaptı. Başkan Türel, Antalya'ya karaya doğru 40 kilometrelik yeni bir sahil kazandıracak proje ile esnafın kazanacağını, 10 bin kişinin iş sahibi olacağını söyledi. Projenin, burada yaşanan en büyük sel felaketinin iki misli fazlasına göre tedbirler alınmak suretiyle hazırlandığını anlatan Türel, projeyle Konyaaltı bölgesinde ciddi sel riskinin de ortadan kalkacağını belirtti. ASAT Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Konyaaltı Boğaçayı Projesi Tanıtım Toplantısı'na, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, STK temsilcileri, meslek odalarının başkanları, muhtarlar, basın mensupları ve çok sayıda Antalyalı katıldı. Beklentinin üzerindeki ilgi için Antalyalılara teşekkür eden Başkan Türel, "Boğaçayı Projesi Antalya tarihinin akışını değiştirecek ufkunu değiştirecek, Antalya'ya çok önemli katkı sağlayacak bir proje. Uzun zamandır çalışıyoruz. Sizlerin böylesine ilgisi bizi heyecanlandırıyor ve moral veriyor" dedi.

TAŞKIN RİSKİ ÖNLENİYOR

Boğaçayı Projesi'nin sadece Boğaçayı ırmağını kapsamadığını, bir havza planı olduğunu ve 925 kilometrekarelik bir havzayı kapsadığını kaydeden Başkan Menderes Türel, şunları dile getirdi: "Sadece üst yapıya yapılacaklar değil. Esasen alt yapı sorunlarının giderilmesiyle ilgili bir önceliğimiz olacak. Geçmişte Boğaçayı'nda bir sel felaketi yaşamıştık. 2300'lük bir debi ile sel felaketi taşkına dönüşmüş, üzerindeki köprüyü alıp gitmişti. Ardından DSİ'nin burada sette çalışmaları söz konusu oldu. Ancak, taşkın ve sel felaketine yönelik risk halen ciddiyetini koruyor. Biz Boğaçayı'nın üst yapısına hiçbir şey yapmayacak da olsak, taşkın önlemeye yönelik alt yapı çalışmalarının mutlaka ve mutlaka yapılması gerekir. Çünkü Konyaaltı ciddi bir risk ve tehlike altındadır. Çevresinde yerleşim alanları çok ciddi sel riski altındadır. 2300 debi değil, 4300- 4600 debiye göre riski ortadan kaldıracak önlemlerin alınması suretiyle çalışmalar yürütüldü" diye konuştu.

40 KM'LİK YENİ SAHİL

Medyanın Boğaçayı Projesi'ni Kanal İstanbul Projesi ile birlikte "Çılgın Proje" olarak nitelendirdiğini hatırlatan Türel, "Bu sıfatına fazlasıyla layık bir projeyi ortaya koyacağız. Denizden karaya doğru Antalya'ya 40 kilometrelik yeni bir sahil kazandıracağız" diye konuştu. Boğaçayı Projesi'nin 3-5 sene de bitecek kadar küçük bir proje olmadığını söyleyen Başkan Türel, projeyi etap etap yapacaklarını kaydederek "İlk etap olarak sahilden 2 kilometre içeriye kadar olan kısmını tamamlamayı planlıyoruz. Önümüzdeki 3.5 yıl içinde hem denizin içinde hem de nehrin içinde iki yat limanını içinde barındıran, halka açık yaşam merkezlerinin olduğu rekreasyon alanlarının olduğu bir projeyi inşallah ilk dönemde tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra bu proje, diğer süreçlerde de devam eder. Temennimiz budur." Projede dünyada en önemli projelere imza atmış önemli bir mühendislik firması olan Perkins Will ile çalışıldığını söyleyen Türel, Konyaaltı'da Crown Plaza Otel yanındaki Arı Deresi'nin de proje kapsamında bir cazibe merkezine dönüştürüleceğini belirtti. Ardından projeye büyük katkıları olan Prof. Dr. Zuhuri Sarıkaya, taşkın önleme, tuzlama, sedimasyon ve alt yapıya yönelik çalışmalar hakkında sunum yaptı. Amerikalı Perkins Will firması Türkiye ve Ortadoğu sorumlusu David Green de projenin üst yapı çalışmaları ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

10 BİN KİŞİ İŞ SAHİBİ OLACAK
Toplantıda projenin bütün detaylarını açıklayacaklarını ve katkı alınmak üzere kamuoyunun takdirine bırakacaklarını söyleyen Türel, "Proje bittiğinde 10 bin vatandaşımız iş sahibi olacak. D
aha bunların nasıl olacağını duymadan bu projenin Antalya'ya ne katkısı olacak diye sormanın ne anlam taşıdığını sormak gerek. Bu proje siyasi malzeme yapılacak kadar küçük bir proje değildir. Antalya'nın katma değerini yükseltecek projedir. Elele verelim. Gelin bunun sonunda kazanan Antalya olsun" diye konuştu.

MUHALİF BAŞKAN'A TEŞEKKÜR
Konyaaltı Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek'a ayrıca teşekkür eden Başkan Türel, "Çünkü bu projenin henüz başlangıcındaki küçük bir meselede dahi ilgisini ve desteğini göstermek suretiyle niyetini ortaya koymuştur. Sayın Başkan'la, ele ele vererek Batı Çevreyolunu kazandırdık. Antalya'ya hizmet kazandırmak için aynı siyasi partide olmak gerekli değil.
Siyaset seçim zamanı yapılır hizmet zamanı yapılmaz. Ele ele bu projeyi Antalyamıza kazandıracağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çılgın Proje' görücüye çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN