Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burdur'da karantina

Burdur'da görülen şap hastalığı sonrasında Hayvan Pazarı'ndaki faaliyet 21 gün süreyle durduruldu

Giriş Tarihi: 3.12.2015
Burdur'da karantina
Burdur Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fırat Erkal, Burdur'da görülen şap hastalığı sebebiyle, Burdur Hayvan Pazarı'nın kapatıldığını ve 21 gün süreyle il genelinde büyük ve küçükbaş hayvan hareketlerinin durdurulduğunu açıkladı. Erkal, "Şap Enstitüsü tarafından bu yeni tipe karşı aşı üretilmeye başlanmış olup, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilk aşamada mihrak etrafı aşılama yapabilmek için 44 bin doz aşı enstitüden talep edilmiştir" dedi.

HAYVANCILIĞIN LEHİNE
İl Müdürü Erkal, görülen şap hastalığı sonrasında yapılan toplantıda kordon ve karantina kararı alındığı, kararlar doğrultusunda Burdur Hayvan Pazarı'nın kapatıldığını ve 21 gün hayvan hareketlerinin durdurulduğunu açıkladı. Erkal "Alınan tüm tedbirler ilimiz hayvancılığının ve yetiştiricilerinin lehine ve mağduriyet yaşamalarının önüne geçmek için uygulanmakta olup, konu ilgili tüm birimler tarafından hassasiyetle takip edilmektedir" şeklinde konuştu.

VETERİNERLER OLUMLU BULDU

Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kazım Üstüner ise, "Şap hastalığı çift tırnaklı hastalıklarda bulaşıcı bir hastalıktır. Burdur Hayvan Pazarı'nın hastalık dolayısı ile kapanması kararı hayvan sağlığı açısından doğru bir karardır, bunun tartışılacak bir yanı yok" açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur'da karantina
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN