Film Forumu başladı

Antalya Film Forumu'nun açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, "Biz şehrin altyapısını, binalarını, yollarını yapıyoruz ama şehrin ruhunu ve estetiğini, sanatçı verir" dedi

Giriş Tarihi: 3.12.2015
Film Forumu başladı
Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen Antalya Film Forumu'nun açılışı yapıldı. Sinema profesyonellerinin Antalya'da buluşmasını sağlayacak ortak yapım ve proje geliştirme platformu niteliğindeki Film Forumu'nun açılışına, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile yönetmen Ezel Akay ve oyuncu Yusuf Sezgin gibi sinema dünyasının önemli isimleri ile genç temsilcileri katıldı.

FESTİVAL ÜÇ KADINA EMANET

Film Forumu'nun Direktörü Zeynep Atakan Özbatur, açılışta forumla ilgili bilgi verdi. Özbatur, ANSET Genel Müdürü Gaye Doğanoğlu, Antalya Film Festivali Direktörü Elif Dağdeviren ile kendisi olmak üzere Antalya Film Festivali'nin üç kadına emanet edildiğini hatırlattı ve bunun için Türel'e destek verdi. Bir şehirde ülkede gelişimin sanat ve sanatçılarla olduğunun altını çizen Türel, "Biz şehrin altyapısını, binalarını, yollarını yapıyoruz ama bir şehrin ruhunu ve estetiğini, sanat ve sanatçı verir. İşte kruvaziyer limanı kalkınma hamleleri yapıyoruz diğer taraftan kültür sanat kültür ve arkeoloji alanlarında da çok önemli aşamalar kaydediyoruz" ifadelerini kullandı.

FİLMLERDE OYNA TEKLİFİ

Belediye başkanlığının ilk döneminde bir film market oluşturmak istediklerini hatırlatan Türel, "Dünyadaki başarı örneklerini geziyorken Berlin Film Marketi'nin direktörüne bir film market kurmak istediğimi söyledim. Dedi ki 'Bu işler kolay işler değil, dolayısıyla senin tipin de fena değil, artistlik yapabilirsin ama film market işiyle fazla uğraşma' demişti. Fakat bir sene sonra film marketin kurdelesini beraber kesmiştik. Bunu Türk mucizesi olarak nitelendirmişti" diye konuştu.

FİLM ENDÜSTRİSİ MERKEZİ

Antalya'nın artık ulusal yarışmadan uluslararası yarışmaya, seyirci ve tüketici olmaktan üretici olmaya geçiş yaptığını vurgulayan Türel, "Allah'ın Antalya'ya cömertçe verdiği güneş ışığı inşallah perde ve ekran ışığına dönüşecek. Bu yıl forumdaki yenilik Antalya Destek Fonu ve Belgesel Pitching Platformu oldu. En az 3'te biri Antalya'da geçecek bir film projesini destekleyeceğiz. Böylece üreten bir şehir de olmak istiyoruz" dedi. Türel, katılımcısı sinema sanatçılarından da Antalya'nın sinema endüstrisi merkezlerinden biri olması için destek vermelerini istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Film Forumu başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN