Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kötü Şair Şerafettin' sinemaya transfer oldu

Mizah dergilerinden tiyatroya taşıdığı kendi yarattığı Kötü Şair Şerafettin karakteriyle tanınan Şerafettin Kaya, Vicdan Ağacı filmiyle beyazperdede

Giriş Tarihi: 5.12.2015
'Kötü Şair Şerafettin' sinemaya transfer oldu
Cibali Oyuncuları Tiyatrosu isimli özel bir tiyatrosu olan Şerafettin Kaya, Vicdan Ağacı filmiyle beyazperdeye geçiş yaptı. Yönetmenliğini ve senaristliğini Olgun Özdemir'in yaptığı filmin Türkiye galası Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında gerçekleşti. Romanya'da film festivalinden ödülle dönen film, Londra, Berlin ve Nürnberg'te de festivallerde gösterime girecek. Şerafettin Kaya, edebiyattan tiyatroya ve oradan da sinemaya uzanan sanat serüvenini anlattı.

KÖTÜ ŞAİR ŞERAFETTİN

Mizah dergilerinden tiyatro sahnelerine taşıdığı kendi yarattığı Kötü Şair Şerafettin karakteriyle tanınan Şerafettin Kaya, başrolünde oynadığı film konusunda iddialı. Filmde hiç repliği olmayan Menderes isimli bir karakteri canlandıran Kaya, "Hiç repliği olmasa da verecek bir mesajı olan bir karakter. Bir mesaj vermek için filmi yaptık. Film, birilerini incitmemek için verdiğimiz mücadelenin kutsallığını anlatıyor. Film, 'vicdanım elvermedi' deyişini yeni kuşaklara hatırlatmak istiyor" şeklinde konuştu.

ORGANİK BİR KÖYLÜYÜM

Ordu Ünye'nin Gölceğiz köyünde doğduğunu ve büyüdüğünü hatırlatan Kaya, "Ben organik bir köylüyüm. Kuşadası'nda Kirazlı köyünde geçen filmde de kendi hayatımdan çok şey buldum. Filmde de köy imamı da dahil olmak üzere birçok rolde gerçekten köylüler oynadı. Birçok isim ilk kez kamera karşısına geçmiş oldu" dedi.

3 TİYATRO ESERİ SAHNEDE
'Kötü Şair Şerafettin', 'Panik Atak-Mahir Atak' ve 'Ben İyi Biri Olmadan Önce' olmak üzere kendi yazıp, yönettiği ve oynadığı 3 tiyatro oyununun bu yıl İstanbul'da farklı sahnelerde gösterimde olduğunu hatırlatan Şerafettin Kaya, yeni projesiyle ilgili de bilgi verdi: "Ayrıca Türkiye'de ilk defa, şiirin müzikalini yapma hazırlığındayız. 'Bir Damda Üç Kız' adı altında bir şiiran sahneleyeceğiz. Oyuncu Selen Seyven bu konuda hazırlıkları yapıyor. Benim oynadığım Kötü Şair'i, danslarla, figürlerle anlatacaklar. Ocak ayında Afife Jale sahnesinde oynanacak." Şerafettin Kaya, Panik Atak- Mahir Atak oyununun 14 Aralık tarihinde Denizli'de Kadınlar Cezaevi'nde sosyal sorumluluk projesi kapsamında gösterileceğini de açıkladı.

SIRADA YÖNETMENLİK VAR

Sinema dünyasına oyuncu olarak ilk adımını atan Şerafettin Kaya, şimdiki hedefinin kendi yazıp yöneteceği bir film yapmak olduğunu anlattı. Kaya, öncelikle 'Ben İyi Biri Olmadan Önce' adlı tiyatro eserini sinemaya uyarlamayı isteğini açıkladı. Film, kendini ağabeyinin bakımına adayan Menderes karakterinin hayatını anlatıyor. Filmde Tayfun Sav da rol alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kötü Şair Şerafettin' sinemaya transfer oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN