Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEB'den adaylara e-deneme sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Türkiye genelinde lise son sınıflara yönelik düzenlenen Üniversite Hazırlık Değerlendirme Sınavı'nın startı Antalya'dan verildi

Giriş Tarihi: 5.12.2015
MEB'den adaylara e-deneme sınavı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen Üniversite Hazırlık Değerlendirme Sınavı, Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt tarafından Antalya'dan başlatıldı. Adem Tolunay Anadolu Lisesi'nde yapılan e-sınavın startına Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay ile okul yöneticileri katıldı. Sınıfta akıllı tahta önünde açıklama yapan Müsteşar Yardımcısı Kurt, Destekleme ve Yerleştirme Kursları'na devam eden 8'inci ve 12'inci sınıf öğrencilerine kendi kazanım durumlarını değerlendirmek maksadıyla elektronik olarak değerlendirme sınavı yapıldığını söyledi. Sınava, 12'inci sınıf kurslarına devam eden 431 bin 825 kişinin girdiğini de belirten Kurt, "74 bin 801 mezun toplam 506 bin 606 öğrencimiz değerlendirme sınavına eba şifreleriyle www.odsgm.meb. gov.tr /kurslar ile sinavlar.meb.gov.tr veya e-kurs.eba.gov.tr adreslerine girerek sorulara cevap verecekler. Soru bankasından rastgele yöntemle çekilen sorularla 12'inci sınıf öğrencileri için yılda beş sınav yapılması planlanmaktadır" dedi.

KURSLAR ÜCRETSİZ VERİLİYOR

Müsteşar Yardımcısı Kurt, ücretsiz olarak verilen kursların velilere ek yük getirmemesi için ders müfredatıyla uyumlu kazanım kavrama testleri oluşturulduğunu belirtti. 150 öğretmen tarafından hazırlanan kazanım sınavları testleri ile değerlendirme sınavları için hazırlanan soruların 37 akademisyen tarafından incelemeden geçirildiğini de açıklayan Kurt, "Yaklaşık 40 bin sorunun üretildiği kazanım kavrama testleri ders işleme takvimi doğrultusunda zamanı geldikçe www.odsgm.meb.gov.tr/kurslar adresinden hizmete sunulacaktır" diye konuştu.

VELİLER UYGULAMADAN MEMNUN

Adem Tolunay Anadolu Lisesi Okul Alile Birliği Başkanı Birgül Aliosmanoğlu, MEB'in dershaneleri kapatmasını ve bu uygulamaya başlamasından dolayı çok memnun olduklarını ifade ederek teşekkür etti. Bakanlığın bu uygulaması ile öğrencilerin sadece okula kanalize olduğunu da vurgulayan Aliosmanoğlu, "Bu uygulama ile öğrencilerimiz ve çocuklarımız büyük bir stresten kurtuldu. Artık kendilerine zaman ayırabiliyor. Yüzleri gülüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEB'den adaylara e-deneme sınavı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN