Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Krizden güçlenerek çıkarız'

Dünya turizmine yön veren isimler Dünya Turizm Forumu Akdeniz Toplantısı'nda buluştu. HD'yi Türkiye'ye getiren isim Kınay, Antalya'nın krizden güçlenerek çıkacağını söyledi

Giriş Tarihi: 11.12.2015
'Krizden güçlenerek çıkarız'
Dünya Turizm Forumu'nun Akdeniz Toplantısı, Antalya Belek'teki Maxx Royal Hotel'de yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ve Antalya'da 10 yılda gelen turist sayısının 4 milyondan, 13 milyona çıktığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Bu artışın 3'te 1'i Rusya pazarındaki artıştan kaynaklanmıştır. Ancak bu artışa karşın Almanya dışındaki Avrupa ülkelerinde hedeflenen rakamların çok altındayız. ABD ve uzak Asya ülkelerinden de yeterince ziyaretçi alamıyoruz" dedi. Türel bu pazarlara yoğunlaşarak artış yakalanabileceğini söyledi. Türel, Antalya'da büyük bir eğlence merkezi kurulduğunu, yeni müzelerin açıldığını hatırlattı ve "Antalya turizmi bugüne kadar deniz, kum, güneş ile büyüdü. Artık kongre, sağlık ve kültür turizmini de ekliyor. Büyümeye devam edecek" diye ekledi.

DÜŞÜŞ YÜZDE 50 OLMAZ

Dünya Turizm Forumu Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Bağcı ise Rusya'da mutlaka bir kayıp yaşanacağını belirterek, "Alternatif olarak biz burayı nasıl doldurabiliriz, ona bakmak lazım. Hiçbir şey alternatifsiz değildir. Rusya'dan gelen turistlerin bir alternatifi vardır" dedi. Rusya'da kaybın tahmin edildiği gibi yüzde 50-60'lara ulaşmasını beklemediğini ifade eden Bulut Bağcu, "Önümüzdeki yıl Türkiye için çok karamsar bir yıl olacağını düşünmüyorum. Bu seneyi yakalarsak çok başarılı bir yıl geçirdik diyebiliriz" diye konuştu.

TARİFELİ SEFER VURGUSU

Magic Life'ın kurucusu Cem Kınay, Rusya krizinden Antalya'nın güçlenerek çıkabileceğini savundu. Son 25 yıldır Antalya'nın hep kriz yaşadığını ve her krizden güçlenerek çıktığının altını çizen Kınay, "Antalya'nın kaderinde bir kırılma noktasında Rusya krizi yaşandı. Antalya dünyanın en çok charter yolcusu inen havalimanı. Ama bunun dengelenmesi gerekiyor. Krizden öğreneceğimiz en önemli konu bu. Antalya tüm uçak şirketlerinin hepsinin gelebileceği, tarifeli seferlerin olduğu bir havalimanı haline gelmeli. Antalya'nın konusu artık yeni otel yapmaktan çıkmıştır. Otel dışı etkinlikler ve tarifeli seferler konusuna önem verilmeli" dedi. Toplantının ana konularından biri de online seyahat pazarı oldu. Trivago yöneticisi Chara Georgiadou, E-Tourism Frontiers CEO'su Damian Cook ve TripAdviser Avrupa yöneticisi Gianluca Laterza bu konuda bilgiler verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Krizden güçlenerek çıkarız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN