Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İlçelere atamalar uygundur'

İçişleri Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelere yapılan görevlendirmeleri inceledi ve Büyükşehir'in yetkisini kullandığı, kanuna aykırı bir durumun olmadığı belirtildi

Giriş Tarihi: 12.12.2015
İçişleri Bakanlığı Müfettişleri, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ilçelerde vatandaşlara hizmet verebilmek için yaptığı personel görevlendirmelerini inceledi. Müfettişler, yaptıkları inceleme sonunda 'Belediyelerin yeni Büyükşehir Kanunu ile görev alanına giren ilçelere personel ataması yapma yetkisine tereddütsüz bir şekilde sahip' kararı verdi.

BÜYÜKŞEHİR'İN HAKKI
İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı, yeni Büyükşehir Kanunu ile Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet alanına giren ilçelere yapılan personel görevlendirmeleri ile yapılan şikayetleri inceledi ve ortaya atılan iddiaların delillerinin olmadığına karar verdi. İlçelere daha iyi hizmet götürebilmek için yapılan görevlendirmelerin personelin düşüncelerine, siyasi eğilimlerine göre yapıldığı, personelin fişlendiği, mobing uygulandığı, görev yolluklarının ödenmediği iddialarını da inceleyen Bakanlık müfettişleri, Belediyelerin kendi hizmet sınırları içinde personel görevlendirilmesi yapma hakkına sahip olduğunu, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin de bu hakkını kullandığını ifade etti.

YETKİSİ DAHİLİNDE

Bakanlığın 2015/367 nolu kararında, Büyükşehir Belediyesi sınırlarının il mülki sınırlarına genişlediği belirtilerek, belediyelerin ilçelerdeki hizmetleri yürütebilmek için ilçelere personel ataması yapabilme yetkisiyle ilgili herhangi bir tereddüt bulunmadığı vurgusu yapıldı.

BÜYÜKŞEHİR KARARA UYDU

Yapılan ilk görevlendirmeler sonrasında idari yargı makamlarının bazı görevlendirmeleri iptal ettiği kaydedilen kararda, verilen mahkeme kararlarının Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulandığına dikkat çekildi. Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nce kabul edilen Memur Kadrolarının Tahsisi Hakkında Yönetmeliği'yle yapılan atamalara bir standart getirildiği de belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İlçelere atamalar uygundur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN