Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kansere yeni umut

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi kanser hastalarının yeni umudu oldu. Hastanede her hastaya ayrı testler yapılıyor ve kişiye özel tedaviler uygulanarak başarıya ulaşılıyor

Giriş Tarihi: 18.12.2015
Kansere yeni umut
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pataloji Bölümü'nde kanser hastalarına kişiye özel tedavi yöntemi ile Moleküler Pataloji Laboratuvarından çıkan test sonuçlarına göre akıllı ilaçlar verilerek hastalar hayata bağlanıyor. Bu yöntemle kanser hastalarının korkulu rüyası olan kemoterapiye girmeden tedavi yapılabiliyor. 2013 yılında Doç. Dr. Cem Sezer tarafından kurulan laboratuvar artık yurtdışındaki laboratuvarlardan aşağıya kalmıyor. Dünyanın en önemli kanser tedavi merkezleri ile yarışıyor.

KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ

Doç. Dr. Cem Sezer tarafından 2013 yılında kurulan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pataloji Bölümü Moleküler Pataloji Laboratuvarı tüm Türkiye'den hasta kabul ediyor. Laboratuvarda hastalara kişiye özel tedavi uygulanıyor. Kanser gelişimi başlangıcı analizleri, hastalarının doku örnekleri incelenerek hangi hastanın hangi ilaca duyarlı olduğu, hastalığın seyri bilgileri mümkün olan en kısa sürede belirleniyor.

HAYAT KALİTESİ SÜRÜYOR

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Banu Öztürk kişiye özel tedavi yöntemi ile hastaların uzun süre hayatta kaldığını ve yaşam kalitelerinin bozulmadığını söyledi. Akıllı ilaçlar ile kanser hastalarının aynı tedaviyi almadıklarını da belirten Doç. Dr. Öztürk, "Kanserin alt tipi ve evresi gibi klinik özelliklerin yanı sıra moleküler patolojideki gelişmeler de tedavilere yön veriyor. Örneğin sadece kemoterapi ile 4'üncü evre karaciğer kanseri hastası 10-12 aydan fazla yaşayamazken eğer hastanın tümör örneğinde EGFR mutasyonu saptandıysa sadece bir hap yutarak, kemoterapi yan etkisine maruz kalmaksızın daha uzun süre hayatta kalmaktadır ve hayat kalitesi bozulmamaktadır" dedi. Doç. Dr. Banu Öztürk, tüm dünyada onkolojide hedefe yönelik akıllı moleküller olarak tanımlanan ilaçlarla günümüzde artık kanser hastalığında tedavinin bireyselleştiğini söyledi. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin artık kanserli hastalarının kemoterapi uygulamalarını tam otomatik robotik sistemle hassas doğrulamalarla ve tam dozla hazırlandığını da belirten Öztürk, "Tüm bunlar sayesinde artık kanser hastaları vakit kaybetmeden uygun tedavi yaklaşımlarına yönlendirilmektedir" açıklamasını yaptı.

HER HASTAYA AYRI TEST
Doç. Dr. Cem Sezer ise kanser hastalarının dışarıda 8-10 bin lira verip yaptırdıkları testi hastanelerinde bedava yaptıklarını söyledi. Hastanelerinde uygulanan sistemin sadece Cerrahpaşa Hastanesi'nde uygulandığını da belirten Doç. Dr. Sezer, "Kanser hastaları rant kapısı olarak görülüyor. Bizim hastanemizdeki hizmetlerin tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Eskiden kanser hastasından alınan parça başka illerdeki laboratuvara gönderiliyor ve aylarca sonucu bekleniyordu. Şimdi bu test hastanemizde en kısa sürede yapılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansere yeni umut
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN