Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite'deki 'Jammer'lı çete

AÜ eski Rektörü Kurtcephe'ye kumpas kuran FETÖ'nün elemanlarının kameraların yanında jammer denilen sinyal karıştırıcı da kullandığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 19.12.2015
Üniversite'deki 'Jammer'lı çete
Akdeniz Üniversitesi'nin görevden alınan eski Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'ye görüntülü kumpas kurdukları iddiası ile gözaltına alınan 3'ü kadın 4 üniversite personeli "Örgüt kurmak, örgüte yardım etmek, örgüte üye olmak ve kişiye özel bilgileri yaymak ve şantaj amacıyla kullanmak" suçlaması ile adliyeye sevk edildi. Operasyonla birlikte, Kurtcephe'yi kadın tuzağına düşürerek görüntülerini çektikleri ve bu sayede şantajla FETÖ'nün her istediğini yaptırdığı öne sürülen ekibin bu işler için çok özel elektronik cihazlar kullandığı ortaya çıktı.

YAKALANDILAR

Antalya Cumhuriyet Savcılığı'nın koordinesinde soruşturma yürüten Antalya Emniyet Müdürlüğü, Kurtcephe'yi tuzağa düşürüp görüntülerini çektikleri iddiasıyla 4 kişiyi gözaltına almıştı. Şantaj görüntülerinde yer alan ve memur kadrosuna atanan kadın S.A. ile buluşmaya lojmanında aracılık yapan AÜ Döner Sermaye İşletme Müdüresi Hacer D, Antalya Devlet Konservatuvarı Yüksekokul Sekreteri H.G. ve Ziraat Fakültesi Budama Bölümü'nde görevli S.D. polisteki sorgularının tamamlanması ile dün adliyeye sevk edildi.

İSTİHBARAT ÖRGÜTÜ GİBİ
Zanlıların adliyeye sevk edilmeleriyle birlikte ilginç bazı ayrıntılar da ortaya çıktı. Sorgulama sonucunda, görüntülü kumpasın asıl amacının dönemin Rektörü Kurtcephe'yi istifa ettirmek olduğu öğrenildi. Ayrıca, zanlılarla birlikte görüntülerin elde edilmesinde kullanılan kameranın yanısıra bir de sinyal karıştırıcı olarak bilinen bir jammer cihazı ele geçirildiği bildirildi. Zanlıların, çektikleri görüntünün medyaya yansıması ile birlikte kamera ile jammerı bir arkadaşlarının evinde sakladıkları öğrenildi. Zanlıların jammerı, kendi aralarında örgüt işlerini konuşurken uzaktan dinlenmeyi önlemek amacıyla kullandıkları tahmin ediliyor. Emniyette sorgulanan 4 personel kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Dört zanlı da sorgu boyunca birbirlerini suçladı. Görüntüleri kimlere verildiklerini de söylemeyen zanlıların sürekli suçu birbirlerine atması ve FETÖ yapılanmasını inkar etmeleri dikkat çekti. Polisin Hacer D'nin evinde yaptığı aramada FETÖ yapılanması ile ilgili kitap ve belgeler bulunduğu da gelen bilgiler arasında. Ancak Hacer D'nin bunların kendisine ait olmadığını iddia ettiği öğrenildi.

280 KİŞİ MERCEK ALTINDA

FETÖ'nün İsrafil Kurtcephe'ye yapılan kaset şantajıyla kadroya aldırdığı iddia edilen 280 kişi ise inceleme altında. YÖK tarafından da araştırılan 280 kişinin isim isim tespit edilmeye çalışıldığı öğrenildi. FETÖ'nün özellikle doğu illerindeki üniversitelerde doçentlik ve profesörlük unvanı alan kişileri Akdeniz Üniversitesi'nde kadroya aldırdığı biliniyor. YÖK üniversite genel sekreterliği başta olmak üzere tüm fakültelerdeki FETÖ uzantılarını araştırıyor.

NELER OLMUŞTU?
AÜ'de yapılanmak isteyen FETÖ'nün zamanın Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin bir kadınla görüşmesini kayda alarak tuzağına düşürdüğü ve bu sayede 280 kişilik akademik kadroya kendi adamlarını yerleştirdiği iddia edilmişti. FETÖ tarafından çekilen görüntülerin medyaya sızdırılmasıyla soruşturma başlatan YÖK Genel Kurulu, Rektör Kurtcephe'yi görev süresinin bitimine 6 ay kala açığa almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite'deki 'Jammer'lı çete
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN